به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه هابرترک روز دوشنبه اعلام کرده است که ترکیه یک روز قبل از سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به آنکارا، دستور بازداشت فتح الله گولن منتقد ناراضی را به همراه هفت نفر دیگر صادر کرده است. این افراد متهم به دست داشتن در ترور سفیر روسیه در ترکیه هستند.

آندری کارلوف سفیر روسیه در ترکیه در دسامبر ۲۰۱۶ میلادی در حال سخنرانی در افتتاحیه یک نمایشگاه توسط یک مامور پلیس هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. این فرد مسلح در زمان شلیک گلوله به سوی سفیر روسیه "الله اکبر" سرداده و فریاد زده است "حلب را فراموش نکنید". این فرد مسلح بعدا با شلیک گلوله ماموران پلیس ترکیه از پای درآمده است.

پوتین امروز سه شنبه برای یک سفر دو روزه وارد آنکارا می‌شود و قرار است با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران دیدار کند. هر سه کشور تضمین کنندگان مذاکرات صلح آستانه هستند که در سراسر مناطق جنگ زده سوریه، مناطق کاهش تنش ایجاد کرده اند.

اردوغان گفته است که جنبش گولن عامل اصلی ترور سفیر روسیه بوده است. گولن این اتهام را رد کرده است. اردوغان همچنین گولن را عامل اصلی کودتای نظامی نافرجام ۲۰۱۶ میلادی ارزیابی کرده است.

گولن که از سال ۱۹۹۹ میلادی در آمریکا زندگی می‌کند، هرگونه دستور کودتای نظامی در ترکیه را رد کرده است.

روزنامه هابرترک نوشته است که مقام‌های قضایی تاکنون ۷ نفر دیگر از جمله ۳ مامور پلیس را در ارتباط با ترور سفیر روسیه بازداشت کرده اند.