به گزارش افکارنیوز،

«نیکول اوکسمن»، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا گفت که واشنگتن پس از بررسی مدارک مربوط به ترور «آندری کارلوف» سفیر پیشین روسیه در آنکارا، درباره استرداد احتمالی «فتح‌الله گولن»، روحانی ترک‌تبار تصمیم خواهد گرفت.

اوکسمن به اسپوتنیک گفت که آمریکا پس از بررسی مدارکی که ترکیه ممکن است در این‌باره ارائه دهد و بر اساس حقایق و قوانین، درباره این موضوع تصمیم می‌گیرد.

اوکسمان گفت: «ما مدارکی را که آنکارا ممکن است در این‌باره ارائه کند بررسی خواهیم کرد و بر اساس حقایق و بنا به قوانین ایالات متحده درباره استرداد گولن تصمیم خواهیم گرفت.»

روز گذشته - دوشنبه- رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که آنکارا دستور بازداشت فتح‌الله گولن و هفت نفر از اعضای جنبش وی را، که از آن با نام «جنبش تروریستی گولن» یاد می‌کند، در پی ترور کارلوف در سال ۲۰۱۶ صادر کرده است.

روزنامه «ینی شفق» در گزارشی اعلام کرد که «شریف علی تکالان» و «عمره اوسلو گولن»، از اعضای برجسته جنبش گولن، در میان فهرست کسانی قرار دارند که دولت دستور بازداشت‌شان را داده است.

کارلوف در تاریخ ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶، به ضرب گلوله « مرت آلتینتاش»، یک افسر پلیس ترکیه، در افتتاحیه یک نمایشگاه هنری در آنکارا، با نام «روسیه از کالینگراد تا کامچاتکا از نگاه یک مسافر»، به قتل رسید.

طی تحقیقاتی که هنوز نیز ادامه دارد، ترکیه بارها انگشت اتهام را به سوی جنبش گولن گرفته است. آنکارا جنبش گولن را یک سازمان تروریستی می‌داند و آن را مغر متفکر کودتای نافرجام در این کشور در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده است.