به گزارش افکارنیوز،

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بعد از دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آنکارا از نهایی شدن قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس 400 با روسیه خبر داده و گفته که بعد از این قرارداد مسکو و آنکارا در زمینه پروژه های دفاعی دیگر همکاری خواهند کرد.

پوتین نیز در حالیکه در کنار اردوغان ایستاده بود گفت: ما سرعت تولیداتمان را افزایش داده ایم، قیمتها را نهایی کردیم که نکته خیلی مهمی است. وی افزود: در مدت کوتاهی فرایند تحویل(اس 400) به برادرانمان در ترکیه انجام خواهد شد.وی در عین حال اعلام کرد که مسکو تاریخ تحویل سامانه‌های دفاع موشکی اس – 400 ترکیه را جلو انداخته است.

پوتین تاکید کرد که قرار نیست هیچ "محدودیت راهبردی یا سیاسی" برای این تبادل فناوری درنظر گرفته شود. این سخن ممکن است به این معنی باشد که احتمالا ترکیه ممکن است دست به تولید نسخه مربوط به خود از رادارها و سیستم‌های موشکی این سامانه بزند.

پوتین همچنین اظهار کرد که تولیدکنندگان سلاح‌های دیگر بسیار تمایل دارند که به این بازار محلی وارد شوند.

روسیه و ترکیه ماه دسامبر گذشته قراردادی برای خرید این سامانه‌ها از سوی آنکارا امضا کردند که با اعتراض‌های هم‌پیمانان ترکیه در ناتو مواجه شدند.

اسماعیل دمیر معاون سازمان صنایع دفاعی ترکیه نیز گفته است که زمان تحویل سامانه اس 400 به جولای 2019 موکول شده است.

خرید سامانه اس 400 توسط ترکیه موجب انتقاداتی از سوی شرکای این کشور در ناتو شده است.

کشورهای عضو ناتو میگویند که این سامانه روسی با تجهیزات دفاعی کشورهای غربی حاضر در ناتو همخوانی و تناسب ندارد.

پیش از این کنفرانس خبری رهبران روسیه و ترکیه از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم آغاز احداث نیروگاه هسته‌ای آق‌غویو در ساحل جنوبی ترکیه شرکت کردند که قرار است این نیروگاه توسط یک شرکت روسیه‌ای با برآورد هزینه 20 میلیارد دلار ساخته شود و انتظار می‌رود این هزینه از طریق یک کنسرسیوم مشترک تامین شود.

پوتین درباره این پروژه که در سه سال گذشته در دست بررسی بوده، اظهار داشت: ما نه فقط ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه را شروع کرده‌ایم بلکه بنا گذاشتن بخش هسته‌ای ترکیه را شروع کردیم.

او ادامه داد: ما این هدف را داریم که اولین واحد تولید انرژی را در سال 2023 تولید کنیم و این کار را در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه انجام خواهیم داد. هنگامی که همه واحدهای این نیروگاه عملیاتی شوند این نیروگاه خواهد توانست 10 درصد نیاز ترکیه به برق را تامین کند.

همچنین دو طرف تعهدشان را به پیشبرد پروژه خط لوله گاز 12 میلیارد دلاری ترک استریم ابراز کردند.

این در حالی است که در این پروژه بخش روی زمین این خط لوله بر طبق اعلام مقام‌های روسیه هنوز منتظر صدور مجوز از سوی مقام‌های ترکیه است.

همچنین مسکو و آنکارا از تشکیل یک صندوق سرمایه گذاری مشترک با ارزش اولیه یک میلیارد دلار خبر دادند؛ صندوقی که قرار است با استفاده از آن فرصت‌های اقتصادی به نفع دو کشور مورد استفاده قرار بگیرد.