به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، گفت در ساخت دیوار مرزی میان ایالات متحده و مکزیک مصمم است و افزود قصدش این است که شماری از نیروهای نظامی آمریکا را تا زمان ساخت کامل دیوار و اطمینان از «امنیت مرزی برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی» در مرز مستقر کند.

ترامپ حضور نیروهای نظامی برای کنترل در مرز مکزیک را گامی بزرگ خوانده است.

رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به خبرنگاران گفت باید موضوع امنیت را به مذاکرات نفتا اضافه کرد. او همچنین از قوانین خیلی بد آمریکا که به گفته او، «مرز جنوبی کشور را بدون حمایت کافی رها کرده»، انتقاد کرد و گفت: تا زمانی که دیوار و امنیت کافی داشته باشیم، از مرز خود با نیروهای نظامی مراقبت خواهیم کرد». او افزود با جیمز ماتیس، وزیر دفاع و دیگران در مورد این ایده، گفتگو می‌کند.

ساخت دیوار میان مرز آمریکا و مکزیک و پرداخت هزینه آن از سوی مکزیک، یکی از وعده‌های اصلی انتخاباتی آقای ترامپ در زمان رقابت‌های ریاست جمهوری بود.

ترامپ پیشتر هشدار داده بود اگر هندوراس جلوی حرکت کاروان‌های مهاجر آمریکای مرکزی به ایالات متحده را نگیرد، کمک خارجی به این کشور را قطع می‌کند.

استفاده از نیروهای نظامی در منطقه مرزی با مکزیک، امری بدون سابقه نیست. در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸، جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری اسبق آمریکا به نیروهای گارد ملی اجازه داد برای عملیات تحلیل اطلاعاتی در مرز مکزیک مستقر شوند.

در سال ۲۰۱۰ هم باراک اوباما به شماری از نیروهای گارد ملی دستور داد در مرز مکزیک مستقر شده و به نیروهای مرزی، کمک اطلاعاتی و عملیاتی دهند.

شماری از نمایندگان کنگره از قصد ترامپ برای ارسال نیروهای نظامی در مرز با مکزیک، انتقاد کرده‌اند. برایان شاتز، سناتور دموکرات در پیامی در توئیتر گفت ارسال نیروی نظامی به مرز باید مشروط به تایید کنگره باشد.

ترامپ پیشتر کنگره آمریکا را تهدید کرده بود که اگر بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک را تامین نکند، لایحه بودجه سالانه را امضا نخواهد کرد اما به رغم تهدید مزبور، دونالد ترامپ لایحه بودجه تایید شده در کنگره را امضا کرد.