به گزارش افکارنیوز،

هواپیماهای آسپری روز گذشته روی یک کشتی بزرگ به بارانداز شمال یوکوهاما که در اختیار ارتش آمریکا است وارد شدند و کار تخلیه این هواپیماها بامداد امروز چهارشنبه آغاز شد.

انتظار می رود این هواپیماها از بارانداز شمال به پایگاه هوایی یوکوتا پرواز کنند استقرار آنها در پایگاه یوکوتا اولین استقرار از این نوع در پایگاهی خارج از استان اوکیناوا در ژاپن خواهد بود.

ارتش آمریکا در ابتدا گفته بود این استقرار به احتمال در ماه اکتبر سال آینده یا ماه بعد صورت خواهد گرفت اما روز سه شنبه اعلام کرد این هواپیماها در هفته جاری به یوکوتا وارد خواهند شد.

ژاپن از متحدان اصلی آمریکا در شرق آسیاست و نزدیک به 40 هزار نیروی نظامی آمریکایی در این کشور مستقر هستند.

علاوه بر تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا مستقر در ژاپن، ارتش آمریکا ماه آوریل سال 2017 میلادی ده‌ها بالگرد، جنگنده و هواپیمای جاسوسی برای مقابله با کره شمالی در پایگاه‌هایش در ژاپن مستقر کرد.

ارتش دو کشور نیز هرچند وقت یکبار رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند.

بروز حوادث مرتبط با هواپیماها و جنگنده های آمریکایی در اوکیناوا ژاپن که بیشترین تعداد نظامیان آمریکا در آن مستقر هستند باعث بروز نگرانی های عمده در میان مردم این منطقه شده و آنها خواستار بسته شدن پایگاه نظامی آمریکا هستند.

از طرف دیگر کره شمالی همواره به وجود نیروهای آمریکایی در ژاپن و کره جنوبی با دیده شک نگریسته و حضور این نیروها را عامل تنش در منطقه می داند.