به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری روسی 'اسپوتنیک' به نقل از سایت مؤسسه ' پژوهش های تسلیحاتی' فاش کرد: بخش زیادی از تسلیحاتی که در اختیار گروه تروریستی داعش قرار دارد از سوی آمریکا و عربستان تامین شده است.

اسپوتنیک افزود: محققان این مؤسسه پس از سه سال تحقیق و بررسی در سوریه، به این نتیجه رسیده اند که واشنگتن و ریاض تامین کنندگان اصلی سلاح داعش هستند.

مؤسسه ' پژوهش های تسلیحاتی' در گزارش خود با استناد به دلایل و شواهد متقن اعلام کرد که داعش بیشتر سلاح های خود را از کشورهای اروپای شرقی از جمله رومانی و بلغارستان خریداری می کند، که توسط این کشورها از آمریکا یا عربستان وارد شده اند.

گزارش مذکور با اشاره به اینکه سلاح ها پس از انتقال به سوریه ، در اختیار گروه های تروریستی قرار می گرفت، افزود: در بسیاری از موارد، این تسلیحات در کمتر از یک ماه به دو طریق به دست داعش می افتاد: یا از طریق حمایت مستقیم آمریکا از گروه های تروریستی و یا از طریق بازار سیاه در داخل سوریه.

بر همین اساس، بر روی بیشتر سلاح های مورد بررسی، عبارت 'مخصوص استفاده نظامی ارتش آمریکا یا عربستان و غیرقابل فروش' درج شده است. محققان این مرکز در یکی از اماکن تحقیق خود در ماه می 2015 (اردیبهشت، خرداد 94) یک فروند موشک بلغاری از نوع 'بی جی – 7 تی' پیدا کردند که بر روی آن نوشته بود 'غیر قابل فروش' ، اما در نهایت به دست تروریست های داعش نزدیک شهر 'حسکه' سوریه افتاد.

مرکز یاد شده نوشت: این سلاح ها از طریق توافقات محرمانه ای که آمریکا و دولت سعودی نقش به سزایی در آن داشتند، به دست داعش در سوریه و عراق می رسید.