به گزارش افکارنیوز،

در آستانه سفر «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی به پاریس  فشار‌ها برامانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه برای کاهش حمایت نظامی از رژیم‌های عربستان و امارات متحده عربی در جنگ یمن شدت گرفته است.

بر این اساس،  ۱۰ گروه حقوق بشری روز چهارشنبه از دولت مکرون درخواست کردند که ریاض را برای پایان دادن به محاصره بنادر یمن و یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در آن کشور عربی تحت فشار قرار دهد.  

محمد بن سلمان قرار است روز یکشنبه برای دیداری سه روزه وارد پاریس شود. به همین دلیل، نمایندگان پارلمان فرانسه و گروه‌های حقوق بشری از مکرون خواسته‌اند فروش سلاح به دو کشور عربستان و امارات را معلق کند.  

«انی هری» عضو گروه حقوق بشری «Handicap International» گفت: «بمباران غیرنظامیان در یمن باید متوقف شود و ما از تمامی طرف‌های درگیری می‌خواهیم این کار را فوراً متوقف کنند. در آستانه سفر ولیعهد عربستان، رئیس‌جمهور مکرون باید بین محافظت از غیرنظامیان یا فروش سلاح یکی را انتخاب کند.

شایان ذکر است، پیش از این «سیاستین نادوت» نماینده پارلمان فرانسه از حزب امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور، خواستار انجام تحقیقات پارلمانی برای بررسی قانونی بودن فروش سلاح به عربستان برای استفاده در جنگ یمن شده بود.

وی با ارائه درخواستی به کمیسیون تحقیق پارلمان فرانسه، ضمن اشاره به گزارش‌ها درباره هدف قرار دادن غیرنظامیان در یمن از سوی ائتلاف سعودی، از این کمیسیون خواست از پایبندی دولت امانوئل مکرون به تعهدات بین‌المللی فرانسه اطمینان حاصل کند.

 همچنین نتایج نظرسنجی پایگاه تحلیلی «یو گاو» (YouGov) که چندی پیش منتشر شد، حاکی از آن است که هفتاد و پنج درصد مردم فرانسه از امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور می‌خواهند تا صادرات اسلحه به کشور‌هایی عضو ائتلاف سعودی همچون عربستان و امارات متحده عربی را به حالت تعلیق در آورد.