به گزارش افکارنیوز،

شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش در حمله 13 دسامبر 2015 نظامیان نیجریه به حسینیه‌ای در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا» در شمال این کشور بازداشت شدند.‌

در این حمله صدها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند.

دادگاه عالی نیجریه حکم آزادی شیخ زکزاکی و همسرش را صادر کرده است، اما ارتش و دولت این کشور به رغم بیماری و ضعف شدید وی، حاضر به اجرای این حکم نیستند.

«یوسف حمزه»، فعال سیاسی نیجریه ای در این خصوص می‌گوید: آخرین خبرها درباره اوضاع جسمانی آیت الله شیخ زکزاکی حاکی از آن است که اوضاع جسمانی وی بسیار خطرناک بوده و بخش هایی از جسم وی از کار افتاده به گونه ای که وی هم اکنون قادر به راه رفتن نیست و به کمک عصا می تواند راه برود و وضعیت جسمانی وی تا حدی بحرانی شده که حتی به راحتی نمی‌تواند صحبت کند.

سلامتی شیخ به خطر افتاد

یوسف حمزه در ادامه توضیح می‌دهد: اقدامات فراوانی برای آزادی این عالم دینی در حال انجام است. مدتی پیش تلاش شد تا با تعدادی از نمایندگان پارلمان در ابوجا دیداری انجام شود. یکبار حدود 3 ساعت در برابر پارلمان تجمع کردیم و در پایان تعدادی از نمایندگان خارج شدند و با ما صحبت کردند و قول دادند که موضوع علامه زکزاکی را پیگیری کنند اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

البته بیش از یک سال است که دادگاه نیجریه دستور آزادی علامه زکزاکی را صادر کرده است اما دولت از اجرای این دستور خودداری می‌کند. در این دیدارها هشدار دادیم که زندگی و سلامتی علامه زکزاکی خط قرمز است و در صورتی که اتفاقی برای وی حادث شود اعتراضات از حالت مسالمت آمیز خارج خواهد شد.

تظاهرات مردمی در حمایت از زکزاکی

به گفته این فعال سیاسی، در حال حاضر تظاهرات متعددی در ابوجا برای آزادی علامه زکزاکی برگزار می‌شود. در این راهپیمایی‌ها شعارها و پارچه نوشته‌های زیادی دیده می‌شود که خواستار آزادی علامه زکزاکی هستند اما متاسفانه تاکنون هیچ صدایی از دولت نیجریه یا ارتش یا دستگاه‌های امنیتی درباره وجود راهکاری برای آزادی وی یا اعزام علامه به خارج از کشور برای درمان وجود ندارد.

این در حالی است که یکی از چشمان شیخ بینایی خود را از دست داده و توانایی راه رفتن وی نیز به شدت تحلیل رفته است، پزشکان هم از درمان زکزاکی در داخل کشور ناامید شده‌اند.