به گزارش افکارنیوز،

قرار است که طی روز‌های آینده یک شرکت آمریکایی نخستین سینما در عربستان را در ریاض راه‌اندازی کند.

 برای نخستین بار در ۳۵ سال گذشته قرار است سینمایی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، گشایش یابد. این سینما را شرکت آمریکایی‌ای ام سی (AMC) که در بخش سینما‌های زنجیره‌ای در ایالات متحده فعالیت دارد، راه‌اندازی می‌کند.

مرکز دولتی ارتباطات بین‌المللی عربستان سعودی روز چهارشنبه (۱۵ فروردین) ضمن انتشار این خبر اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۰ میلادی قرار است حدود ۳۵۰ مجتمع سینمایی در این کشور احداث شود.

این تأسیسات نمایشی بیش از ۲۵۰۰ سالن را در بر خواهد گرفت و قرار است سالانه حدود یک میلیارد دلار از طریق فعالیت‌های آن‌ها درآمد حاصل شود.

ساختمانی که در منطقه تجاری ریاض واقع است و نخستین سینمای عربستان سعودی در آن گشایش می‌یابد، در اصل قرار بود به عنوان یک سالن کنسرت بهره‌برداری شود. ادم ارون، رئیس شرکت آمریکای‌ای ام سی از"بنایی فوق‌العاده و شگفت‌انگیز" سخن گفته است.

به گفته‌ی او سالن اصلی این سینما به پانصد صندلی راحتی چرمی مجهز بوده و کف آن نیز از سنگ مرمر خواهد بود. رئیس شرکت‌ای ام سی در این رابطه افزوده است: گمان می‌کنیم که این، زیباترین سینمای جهان خواهد بود".

برای گشایش این سینما در تاریخ ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) "پلنگ سیاه" به کارگردانی رایان کوگلر به عنوان فیلم افتتاحیه برگزیده شده است. قرار است تا تابستان سال جاری سه سالن دیگر به این مجتمع سینمایی ضافه شود.

به نوشته اشپیگل آنلاین شرکت‌ای ام سی به تنهایی هزینه‌ی ساخت و راه‌اندازی این سینما را بر عهده ندارد، بلکه صندوق سرمایه‌گذاری‌های عمومی عربستان سعودی نیز در پوشش این هزینه‌ها سهیم است.

پروژه راه‌اندازی این سینما‌ها بخشی از برنامه‌ی عربستان سعودی در راستای اصلاحات گسترده‌ی اقتصادی است که تحت عنوان "چشم‌انداز ۲۰۳۰" به جریان افتاده است. این کشور بر آن است که از طریق اصلاحات در عرصه‌های گوناگون وابستگی خود از درآمد‌های نفتی را کاهش دهد.

عربستان در عین حال می‌کوشد که گام‌های لازم را در راه مدرنیزه کردن این کشور بر دارد. بیش از نیمی از جمعیت عربستان سعودی را شهروندان زیر ۲۵ سال تشکیل می‌دهند.

نیرو‌ی محرکه این اصلاحات محمد بن سلمان، ولیعهد پرقدرت عربستان سعودی است. او در سپتامبر گذشته ممنوعیت رانندگی برای زنان را رفع کرده و به تازگی از کاهش سختگیری‌ها در ارتباط با حجاب زنان در این کشور سخن گفته است.

اینکه ولیعهد جاه‌طلب تا چه اندازه بتواند برنامه‌های خود در راه کاهش محدودیت‌های حجاب برای زنان را پیش ببرد، هنوز مشخص نیست. اما در ارتباط با سینما‌ها دست‌کم اعلام شده که سالن‌ها مختلط هستند و از جدایی زن و مرد خبری نخواهد بود.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در جریان سفر اخیر خود به آمریکا سری هم به لس‌آنجلس زده و هتل "چهار فصل" بورلی هیلز را دربست کرایه کرده است.

این هتل مجموعا ۲۸۵ اتاق دارد که یکصد فقره از آن‌ها سوئیت است. کرایه اتاق‌های "معمولی" شبی بر ۶۰۰ دلار بالغ می‌شود و برای کرایه‌ی هر سوئیت نیز باید شبی دست کم ۹۰۰ دلار پرداخت.

گفته می‌شود که ولیعهد عربستان در جریان این سفر قرار‌هایی هم با رؤسای شرکت‌های بزرگ فیلم‌سازی در هالیوود گذاشته و با شماری از چهره‌های معروف هالیوود هم دیدار داشته است.

به نوشته نشریه "هالیوود ریپورتر" محمد بن سلمان در ضیافت شامی که از سوی روپرت مرداک، سرمایه‌گذار آمریکایی‌استرالیایی ترتیب داده شده بود، حضور داشت.

باب ایگر، رئیس کمپانی دیزنی، مایکل داگلاس و مورگن فریمن، ستارگان پرسابقه هالیوود و همچنین ریدلی اسکات، کارگردان موفق آمریکایی نیز از دعوت‌شدگان به این ضیافت خودمانی بودند.

عربستان سعودی ظاهرا تصورات مشخصی از سرمایه‌گذاری‌در هالیوود و هم همچنین همکاری با صنایع فیلمسازی در آمریکا دارد. هالیوود نیز ظاهرا مسائلی، چون محدویت رسانه‌ها و نقض حقوق بشر و محدویت‌های گوناگون برای زنان در عربستان را مانعی بر سر راه همکاری با این کشور نمی‌بیند.

برخلاف برخی چهره‌های هالیوود که با آغوش باز به استقبال ولیعهد عربستان سعودی رفته‌اند، شماری از فعالان جنبش مدنی Code Pink با پلاکارد‌هایی انتقادی در برابر هتل "چهار فصل" بورلی هیلز دست به تجمع زدند و اعتراض خود را نشان دادند.