به گزارش افکارنیوز،

سفر امیر قطر چند روزه خواهد بود و با دیدار از مقر فرماندهی مرکزی آمریکا در شهر تامبا در ایالت فلوریدا آغاز می شود. امیر قطر سپس راه میامی می شود تا در خصوص مسایل مربوط به تجارت و سرمایه گذاری دیدارهایی داشته باشد. دیدار با وزیران، اعضای کنگره و سایر مقامات آمریکا از دیگر برنامه های امیر قطر در این کشور خواهد بود.

در این سفر شماری از مقامات قطری و همچنین برخی بازرگانان این کشور امیر قطر را همراهی می کنند.

دهم بهمن ماه گذشته آمریکا و قطر توافقنامه همکاری‌های راهبردی امضا کردند. بر اساس بخشی از این تفاهم نامه آمریکا متعهد می شود از قطر دربرابر حمله خارجی حمایت کند و قطر هم به آمریکا اجازه دایر کردن پایگاه نظامی دایمی در کشور خود را می دهد.

سفر امیر قطر به آمریکا درحالی انجام می شود که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، از اواسط ماه گذشته میلادی دراین کشور به سر می برد. عربستان، امارات، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم ، تمامی روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.

ترامپ طی ماه‌های اخیر تلاش کرده است تا اختلافات میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس را برطرف کند. به همین منظور قرار بود بهار امسال جلسه ای با حضور امیر قطر، ولی عهد عربستان و ولیعهد ابوظبی در واشنگتن برگزار شود، اما مقامات آمریکایی اعلام کردند که این نشست به اواخر سپتامبر – تابستان آینده – موکول شده است .

دونالد ترامپ سه شنبه گذشته در تماس تلفنی با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و شیخ تمیم، امیر قطر بر لزوم پایان دادن به اختلافات میان آنها تاکید کرد.

رئیس‌ جمهور آمریکا مدعی است اختلافات میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس تلاش های این کشور علیه ایران را با مشکل مواجه کرده است.