به گزارش افکارنیوز،

روز جمعه اعلام شد که رئیس‌جمهور آمریکا 21 فروردین در کاخ سفید میزبان امیر قطر خواهد بود؛ دیداری که واشنگتن امیدوار است در نتیجه آن، تنش میان کشورهای حاشیه خلیج‌فارس کاهش یابد.

یک روز پس از انتشار این خبر، کاخ سفید از تماس تلفنی دونالد ترامپ و ولی‌عهد ابوظبی و توافق آنها برای «اتحاد در شورای همکاری خلیج (فارس)» خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، رایزنی رئیس‌جمهور آمریکا با این مقام ارشد امارات عربی متحده در حالی انجام شده که اختلاف‌ها بین این کشور حاشیه خلیج فارس به همراه عربستان سعودی، بحرین و مصر با قطر همچنان ادامه دارد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، ترامپ و «محمد بن زاید آل نهیان» توافق کردند که اعضای شورای همکاری خلیج فارس، «می‌توانند و باید اقدامات بیشتری برای افزایش همکاری با همدیگر و با آمریکا انجام دهند».

آنها درباره «تحولات منطقه و فرصت‌ها به منظور تقویت همکاری‌های آمریکا و امارات متحده عربی در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی» هم رایزنی کردند.

اوایل خرداد ماه سال گذشته، کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر در بیانیه‎ای جداگانه قطع روابط دیپلماتیک خود را با قطر اعلام کردند.

آنها با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، مداخله در امور کشورهای عربی و همچنین حمایت از ایران اعلام کردند که رابطه خود را با دوحه قطع کردند.

کاخ سفید در بیانیه خود خبر داده که قرار است ترامپ در آمریکا میزبان ولی‌عهد ابوظبی باشد اما تاریخ این دیدار را اعلام نکرد.

همزمان، روزنامه الرأی کویت خبر داد که دونالد ترامپ از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواسته است که ارتباط خود با ایران را کامل قطع کنند. او اختلافات داخلی این کشورها را مانعی بر سر این کار می‌بیند و خواستار رفع آن است .