به گزارش افکارنیوز،

وزارت کشور ترکیه روز شنبه اعلام کرد حدود 600 پناهجوی غیرقانونی افغان را که در شرق این کشور ساکن هستند، اوایل هفته جاری به کابل بازخواهد گرداند.

به گفته مقامات دفتر مهاجرت ترکیه، پناهجویان افغان پس از تشدید اقدامات تروریستی و بی ثباتی های اقتصادی در افغانستان کشور خود را ترک کرده بودند.

قرار است روند بازگشت این پناهجویان به افغانستان روز شنبه و یکشنبه با پروازهای چارتر به کابل آغاز شود. این پناهجویان در استان «ارزروم» در شرق ترکیه ساکن هستند.

وزارت کشور ترکیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «روند اخراج پناهجویان غیرقانونی از دیگر استان های ترکیه نیز انجام خواهد شد. این روند در روزهای آتی با سرعت و شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.»

گروه های حقوق بشری از آنکارا به دلیل اخراج پناهجویان و بازگرداندن آنها به کشورهای جنگ زده انتقاد می‌کنند. آنها معتقدند این اقدام جان پناهجویان را به خطر می اندازد.

افغانستان در یک سال اخیر درگیر حملات نظامی خشونت بار بود. تنها در پی وقوع یک حمله تروریستی در ماه ژانویه در مرکز کابل 100 نفر جان خود را از دست دادند. دولت افغانستان پس از این حادثه به شهروندان خود وعده داد تمام تلاشش را برای حفظ امنیت آن ها به کار خواهد بست.