به گزارش افکارنیوز،

انگلیس در نظر دارد برای «سرگئی اسکریپال»، جاسوس دوجانبه روس و دخترش «یولیا» زندگی و هویت جدیدی در آمریکا فراهم کند تا از این طریق ایمنی آن‌ها را در برابر سوء قصد مجدد تامین کند.

بر اساس این گزارش، مقامات آژانس اطلاعاتی ام آی ۶ انگلیس در دیدار با همتایان خود در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در خصوص اسکان اسکریپال در کشور دیگری مانند آمریکا بحث و تبادل نظر کردند.

یک منبع ناشناس به ساندی تایمز گفت: دو طرف انگلیسی و آمریکایی در خصوص اعطای هویت جدید به اسکریپال نیز به توافق رسیده اند.

همچنین انگلیس در نظر دارد با اسکان جاسوس سابق روس و دخترش در یکی از کشور‌های موسوم به «فایو آیز» (پنج چشم) نسبت به تامین امنیت آن‌ها اقدام کند. گفته می‌شود آمریکا نخستین مقصد مورد نظر برای اسکان اسکریپال و دخترش است.

این منبع ناشناخته افزود: احتمال سوء قصد مجدد به جان آن‌ها (اسکریپال و دخترش) در آمریکا کمتر است و حفاظت از آن‌ها در قالب یک هویت جدید آسانتر خواهد بود.

فایو آیز، یک پیمان امنیتی بین پنج کشور آمریکا، نیوزیلند، استرالیا، انگلیس و کانادا است که در زمینه برنامه‌های جاسوسی و شنود الکترونیکی با یکدیگر همکاری دارند.

دفتر وزارت خارجه انگلیس تاکنون هیچ واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

روز گذشته برخی منابع خبری اعلام کردند حال سرگئی اسکریپال که چندی پیش در سالزبری انگلیس به همراه دخترش با ماده شیمیایی مورد سوء قصد قرار گرفت، به هوش آمده و رو به بهبود است.

روز چهارم مارس (۱۳ اسفند ۹۶)، جاسوس دوجانبه سابق روس به همراه دخترش در شهر سالزبری انگلیس مسموم شدند. کمی بعد از انتقال آن‌ها به بیمارستان، پلیس انگلیس اعلام کرد او و دخترش با گاز اعصاب مورد حمله قرار گرفته‌اند. ترزا می، نخست وزیر انگلیس، با طرح ادعایی مبنی بر دست داشتن روسیه در این مسئله، ۲۳ دیپلمات روس را اخراج کرد. این رویداد موجب تعلیق تماس‌های سطح عالی میان لندن و مسکو شده است.