به گزارش افکارنیوز،

بوریس جانسون، امور خارجه انگلیس، شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای با تکرار ادعای حمله شیمیایی ارتش سوریه در شهر دوما، گفت: آن‌هایی که مسئول استفاده از سلاح شیمیایی هستند اخلاق را زیر پا گذشته و بایستی حساب پس دهند.

جانسون افزود: گزارش درباره حمله وسیع شیمیایی در شهر دوما که تلفات بالایی را بر جای گذاشته است، عمیقاً نگران‌کننده است.

وزیر خارجه انگلیس مدعی شد: به‌رغم وعده روسیه در سال 2013 مبنی بر حصول اطمینان برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی توسط سوریه اما تحقیقات صورت گرفته از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که (دولت) بشار اسد در 4 حمله صورت گرفته از سال 2014 مسئول است.

جانسون خواستار تحقیق فوری درباره حادثه اخیر و واکنش جامعه جهانی شد. وزیر خارجه انگلیس با تکرار ادعاهای نخ‌نمای سران غربی علیه دولت سوریه، گفت بازرسان سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در جریان تحقیق درباره این حادثه از حمایت انگلیس برخوردار است و از روسیه خواست تا مانع انجام تحقیقات نشود.

گروه تروریستی جیش الاسلام به‌تازگی با نقض توافق خروج از شهر دوما در استان ریف دمشق، محله‌های مسکونی پایتخت سوریه را با موشک و خمپاره هدف قرار داد و این موضوع موجب از سرگیری عملیات نیروهای دولتی شد.

منابع نزدیک به تروریست ها مدعی شده اند که هواپیماهای نظامی سوریه، شامگاه شنبه دوما را هدف بمباران شیمیایی قرار دادند که در جریان آن 75 تن کشته و ده ها تن مصدوم شدند. این اتهام در شرایطی مطرح می‌شود که نظامیان سوری در یک قدمی آزادسازی این شهر قرار دارند.