به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه پیش‌بینی کرد چین موانع و تعرفه‌های تجاری خود را برخواهد داشت و علی‌رغم افزایش تنش‌ها میان دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا که بازارهای جهانی را در هفته گذشته آشفته کرده است، درباره روابط تجاری با چین ابراز خوش‌بینی کرد.

دو کشور طی هفته‌های گذشته بارها با اعمال ده‌ها میلیون دلار تعرفه تجاری به تهدید مداوم هم پرداختند. همچنین مقامات چین اعلام کردند اکنون زمان مذاکره در این خصوص نیست.

با این حال، مقامات دولت ترامپ تاکید کردند تعرفه‌های اعلام شده هنوز به مرحله اجرا نرسیده‌اند و اختلافات تجاری میان دو طرف از طریق مذاکره قابل حل است.

دونالد ترامپ در پیامی توئیتری ضمن تاکید بر این مسئله، ابراز خوش‌بینی کرد که چین موانع تجاری خود را رفع خواهد کرد زیرا این بهترین اقدامی است که آنها می‌توانند انجام دهند.

ترامپ با اشاره به ارتباط شخصی‌اش با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفت هر دوی آنها همیشه دوست خواهند بود و افزود که آینده عالی در انتظار دو کشور است.

از هفته گذشته تاکنون و پس از افزایش مناقشات تجاری میان دو طرف هیچ گونه گفتگوی میان دونالد ترامپ و شی جین پینگ صورت نگرفته است و برنامه‌ریزی برای مذاکره تجاری رسمی میان چین و آمریکا صورت نگرفته است.

واشنگتن روز سه‌شنبه از وضع تعرفه‌های 50 میلیون دلاری بر واردات کالاهای چینی خبر داد و روز پنج‌شنبه نیز رئیس جمهور این کشور به مقامات تجاری آمریکا دستور اعمال تعرفه دیگری به ارزش 100 میلیون دلار را بر واردات کالاهای چینی داد.

ترامپ این اقدام خود را واکنش به اقدامات ناعادلانه چین در برابر وضع تعرفه تجاری پیشین آمریکا عنوان کرد.

چین در این خصوص اعلام کرد اگر آمریکا به دنبال اعمال تهدیدات جدید علیه این کشور باشد، آنها کاملا آماده پاسخگویی از طریق یک واکنش جدی هستند.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین روز جمعه اعلام کرد تهدید ترامپ به وضع تعرفه‌های جدید اقدامی بسیار اشتباه و غیرقابل توجیه است و در شرایط فعلی احتمال برگزاری مذاکره بعید به نظر می‌رسد.

نگرانی سرمایه‌گذاران درباره تاثیرات جنگ تعرفه‌ای میان پکن و واشنگتن بر اقتصاد جهانی سبب آشفتگی بازارهای سهام و نفت جهانی در روز جمعه شد.

شین‌هوا، خبرگزاری رسمی چین روز شنبه به شدت از اقدامات آمریکا انتقاد و اعلام کرد که تعرفه‌های تجاری آمریکا در قالب سیستم حمایت از تولید داخلی به شکست منجر خواهد شد.

لری کادلو، اداره کننده شورای ملی اقتصادی و مشاور ارشد اقتصادی ترامپ در روزهای اخیر تلاش کرد تا با تاکید بر اینکه هیچ تعرفه‌ای تاکنون اجرا نشده، نگرانی‌ها را درباره وقوع جنگ تجاری میان دو کشور کاهش دهد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد احتمال وقوع جنگ تجاری میان دو کشور وجود داشته است. او با اشاره به روابط دوستانه میان ترامپ و شی جین پینگ ابراز امیدواری کرد دو کشور بتوانند در زمینه تجاری با هم ادامه دهند.