به گزارش افکارنیوز،

هدف از این آموزش‌ها بازسازی و حمایت از ارتش سومالی و بهبود زیرساخت‌ها و بخش لجستیک آن و کمک به امر مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و ثبات در این کشور عنوان شده است.

این آموزش‌ها در پایگاه نظامی ترکیه که 30 سپتامبر گذشته با حضور «حسن علی خیری» نخست‌وزیر سومالی و «خلوصی اکار» رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه افتتاح شد، انجام می‌شود.

آموزش‌های متنوع

پایگاه نظامی ترکیه که مشرف به اقیانوس هند است، شامل مراکز آموزش نظامی همانند آکادمی جنگی، مرکز آموزش افسران و دیگر تأسیسات از جمله سالن سینما، کتابخانه، مرکز زبان، سال کنفرانس، فضای سبز و پارک، مسجد و درمانگاه و زمین بازی فوتبال و رستوان ترکی است.

در این مراکز به سربازان سومالیایی استفاده از اسلحه، بمب‌های دست‌ساز و انواع مین‌ها، اصول اساسی دریانوردی، شیوه‌های هدف‌گیری با اسلحه سنگین، خودکار و تاکتیک‌های تیراندازی و نرمش‌های نظامی آموزش داده می‌شود.

آنچه جالب توجه است این است که سربازان سومالیایی در دانشکده نظامی با زبان ترکی استانبولی آشنا شده و این زبان را فرا می‌گیرند و علاوه بر آن در مراسم صبحگاهی علاوه بر سرود ملی سومالی، سرود ملی ترکیه اجرا و مارش نظامی این کشور نواخته می‌شود.

استفاده از اسلحه‌های ترکیه در کلاس‌های آموزشی

در پایگاه مذکور با استفاده از اسلحه «MPT-76» ساخت ترکیه که برُد آن بر اساس استانداردهای ناتو به 200 متر می‌رسد، آموزش داده می‌شود که این امر نیز بنا به دستور مستقیم «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در خصوص استفاده از اسلحه‌های ساخت ترکیه صورت می‌گیرد.

در همین رابطه سرهنگ «عبدالإله تکار» یکی از افسران سومالیایی در این مرکز از مردم سومالی خواست تا فرزندان خود را برای آموزش به این مرکز بفرستند تا در ساختن آینده کشور خود سهیم باشند.

وی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی می‌گوید که تعلیمات و آموزش‌هایی که در این مرکز به سربازان داده می‌شود در ایجاد یک ارتش منضبط سهیم خواهد بود.

ستوان «ابراهیم محمد احمد» یکی از کسانی که در این مرکز در حال گذراندن دوره‌های آموزشی است، می‌گوید که ما با افسران ترکیه در فضای دوستانه همکاری می‌کنیم و آنها آموزش‌های نظامی را به ما می‌دهند و ما معتقدیم که ارتش قدرتمند سومالی را قوی‌تر خواهد کرد.

ترکیه در قالب نیروهای بین‌المللی در مأموریت مربوط به مبارزه با دزدی دریایی در سواحل سومالی، خلیج عدن و مناطق مجاور آن که از 22 آگوست 2017 آغاز شده است، مشارکت دارد.