به گزارش افکارنیوز،

 بر خلاف سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به آمریکا، ظاهرا سفر او به فرانسه با تنش همراه بوده است. زیرا او تلاش کرده تا فرانسوی‌ها را تهدید کند که در صورت اصرار و پافشاری برای همکاری تجاری با ایران، پاریس در قرارداد‌های تجاری «چشم انداز ۲۰۳۰» عربستان جایی نخواهد داشت.

الاخبار گزارش داده با توجه به حجم توافقات دوجانبه میان پاریس و عربستان در این دیدار به نظر می‌رسد که فرانسوی‌ها به درخواست محمد بن سلمان در خصوص لزوم قطع روابط تجاری خود با ایران پاسخ مثبت نداده اند.

ولیعهد جوان عربستان در این دور از سفر‌های خود تا کنون از سه کشور غربی دیدار کرده است و به نظر می‌رسد که فرانسه کمترین جذابیت را برای او داشته، زیرا در مقایسه با آمریکا او تنها سه روز در فرانسه خواهد بود در حالی که سه هفته در آمریکا حضور داشته و به گفته کارشناسان فرانسوی شاهزاده جوان سعودی بیشتر از آمریکایی‌ها خوشش می‌آید و با ترس و شبهه به فرانسوی‌ها نگه می‌کند.

موضوع دیگر ترس او از سازمان‌ها و نهاد‌های حقوق بشری فرانسوی است که به همین دلیل یکی از بازدید‌های مهم اش از یکی از شرکت‌های تکنولوژی فرانسوی در پاریس را لغو کرد است. اما موضوع سوم کم بودن حجم توافق‌های تجاری میان دو کشور و موکول کردن امضای توافق‌های راهبردی به پایان سال جاری است.

الاخبار گزارش داده که در ادامه آنچه بررسی شد، منابع فرانسوی گزارش داده اند که فضای دیدار‌های محمد بن سلمان با مسئولان فرانسوی با تنش همراه بوده و دلیل اصلی آن هم ایران است. به گفته این منابع ایران ظاهرا امروز به تنها نگرانی و دل مشغولی بن سلمان تبدیل شده است و عربستان در صف اول مخالفان تهران توافق هسته‌ای قرار گرفته است.

نشریه تریبون فرانسه اخیرا گزارش داده که محمد بن سلمان به ماکرون گفته که شرکت‌های فرانسوی مانند شرکت‌های آمریکایی می‌توانند از قرارداد‌های تجاری موجود در عربستان استفاده کنند به شرط آنکه با ایران همکاری نداشته باشند.

این روزنامه نوشته که در جریان ضیافت شام امانوئل ماکرون و بن سلمان در موزه لوور که در بدو ورود بن سلمان به فرانسه برپا شده بود، ولیعهد جوان این پیشنهاد را به رئیس جمهور فرانسه داده است و او هم در پاسخ تأکید کرده که پاریس از میان ایران و عربستان یکی را انتخاب نخواهد کرد و با همه رایزنی خواهد کرد.

الاخبار گزارش داده که بن سلمان تلاش می‌کند تا با سرنگونی برجام خود را به عنوان یک جایگزین هسته‌ای برای همکاری‌های هسته‌ای جا بزند و در این راستا تلاش می‌کند به اروپایی‌ها فشار وارد کند و آن‌ها را از سرمایه گذاری‌های پروژه‌های ۲۰۳۰ محروم کند. الاخبار گزارش داد که اگر بن سلمان در سفر اخیرش به عربستان موفق نشده تا همکاری آمریکایی‌ها را برای توسعه برنامه هسته‌ای عربستان جلب کند در اروپا هم با رفتاری مشابه مواجه شده است.

روزنامه لبنانی گزارش داده که پرونده‌های مربوط به جنگ یمن، لبنان و اختلافاتی که بعد از دخالت ماکرون برای آزادی سعد الحریری نخست وزیر لبنان در عربستان انجام داده بود همه بر دیدار ولیعهد عربستان با مسئولان فرانسوی سایه افکنده بود.