به گزارش افکارنیوز،

تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس گفته است لندن می‌بایست از مداخله نظامی آمریکا در سوریه حمایت کند.

نخست وزیر اسبق انگلیس از ترزا می نخست وزیر کنونی خواست در رابطه با حمله شیمیایی در سوریه اقدامی انجام دهد و افزود، برای این اقدام نیازی به رای موافق نمایندگان پارلمان انگلیس ندارد.

در هفته جاری حمله‌ای شیمیایی به شهر دوما در غوطه شرقی دمشق انجام گرفت و مسئولان انگلیسی از جمله تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس و عامل حمله انگلیس به عراق در سال ۲۰۰۳، خواستار محاکمه عاملان این حمله شیمیایی در دومای سوریه شدند.

تونی بلر گفت، اگر حمله با تسلحیات شیمیایی علیه غیرنظامیان بی پاسخ بماند در آن صورت این به معنای بی‌توجهی به جامعه جهانی است.

بلر تصریح کرد، این رفتار غیر قابل قبول است و کسانی که از چنین روش‌هایی استفاده می‌کنند باید پاسخگو باشند و اینکه چنین اقداماتی، اختیار استفاده از تسلیحات شیمیایی را می‌دهد و این یک معادله بسیار ساده است.

بلر گفت «حتی اگر ما اقدام کنیم - که فکر می‌کنم باید این کار را انجام دهیم- به معنای حل این سوال بلند مدت نیست که چه اتفاقی در سوریه خواهد افتاد».

وی در ادامه گفت «ما درباره اقدام زمینی حرف نمی‌زنیم، ممکن است اقدامی برای حمایت از مداخله نظامی از سوی آمریکا باشد».

بلر به مدت یک دهه از سال ۱۹۹۷ تا سال ۲۰۰۷ نخست وزیر انگلیس و رهبر حزب کارگر این کشور بود و در سال ۲۰۰۳ با ایده مشابه حمایت از مداخله نظامی آمریکا در عراق، انگلیس را به فجایعی انسانی وارد کرد.

تحقیقاتی درباره نقش انگلیس در جنگ عراق تحت عنوان گزارش چیلکات بعد از چند سال تاخیر، در جولای ۲۰۱۶ منتشر شد که بر اساس آن معلوم می‌شود آغاز جنگ عراق آنطور که از سوی بلر گفته شده بود، آخرین انتخاب ممکن نبود.

طی روزهای اخیر بعد از حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنانی روسیه را به حمایت از بشار اسد رئیس جمهور سوریه متهم کرد و گفت از چند گزینه نظامی برای پاسخ دادن به حمله شیمیایی در روسیه برخوردار است.

همچنین در نشست روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل،‌ بین نمایندگان آمریکا و روسیه درباره موضوع حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه مشاجره درگرفت و نیکی هیلی نماینده آمریکا با ادعای اینکه دست روسیه به خون کودکان سوری آلوده است، گفت نباید نقش روسیه و ایران را در سوریه نادیده گرفته شود و افزود، آمریکا قطعا به این حمله پاسخ خواهد داد.