به گزارش افکارنیوز،

در طول هفت ماه گذشته بیش از 700 هزار نفر از جمعیت اقلیت مسلمان روهینگیایی در میانمار که از حق شهروندی محروم بوده و دولت از آن‌ها به عنوان «مهاجر غیر قانونی» یاد می‌کند، برای حفظ جان خود در برابر خشونت‌های ارتش و افراط گرایان بودایی، از راخین به بنگلادش فرار کردند.

بر اثر حمله ارتش و بودائیان افراطی به مسلمانان روهینگیایی از اوت 2017 (شهریور96) تاکنون هزاران روهینگیایی کشته و صدها هزار نفر پس از فرار از مهلکه در اردوگاههای آوارگان در بنگلادش پناه گرفتند.

ارتش و بودائیان افراطی میانمار دراجرای سیاست سرکوب و راندن روهینگیایی ها حتی به روستاهای آنها نیز رحم نکرده و براساس تصاویر ماهواره ای خانه های این اقلیت ستمدیده را ابتدا سوزانده و سپس با بولدوزر با خاک یکسان کرده اند.

 «فاتو بنسودا» رئیس دادستانی دیوان بین المللی کیفری تاکید کرد : گزارش‌های قابل دفاع و معتبری موجود است که نشان می‌دهد از اوت 2017 (شهریور 96)، 670 هزار نفر روهینگیایی که به طور قانونی در میانمار حضور داشتند، به صورت هدفمند به مرزهای این کشور با بنگلادش رانده شده اند.

وی از قاضی‌های این دیوان خواست تا دستور برگزاری جلسه دادگاهی برای بررسی قضایی این اتهام‌ها صادر شود.

با این حال باز شدن پرونده کیفری برای بررسی قضایی این موضوع، پیچیدگی‌هایی دارد چرا که میانمار عضو این دیوان بین المللی واقع در لاهه نبوده اما از سوی دیگر، بنگلادش از اعضای آن است.

دیوان بین المللی کیفری در پی امضای «اساسنامه رم» که در سال 1998 تنظیم و به امضای 123 کشور رسید، در لاهه از سال 2002 آغاز به کار کرد تا تا پرونده‌های مربوط به نسل کشی، جرائم علیه بشریت و جرائم جنگی را بررسی کند.

ارتش میانمار تاکنون اتهامات سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری در جهان را مبنی بر نسل کشی و پاکسازی نژادی روهینگیایی ها رد کرده و مدعی است حملات نظامیان به روستاهای روهینگیایی‌ها و قتل عام هزاران نفر برای مقابله با «تروریسم» انجام شده است.