به گزارش افکارنیوز،

«بشار الجعفری» نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل اعلام کرد که سوریه اجازه نخواهد داد سناریوی عراق و لیبی با ویران کردن کشور و تغییر حاکمیت در سوریه هم روی دهد.

وی در جریان سخنرانی در نشست شورای امنیت که شب گذشته برگزار شده بود خطاب به کشور‌های غربی گفت: اجازه نخواهیم داد چه اعضای دائم و چه اعضای غیر دائم در شورای امنیت کاری را با سوریه انجام دهند که پیش از این با لیبی و عراق انجام داده اند.

بشار الجعفری در اشاره به اظهارات «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل هم گفت: همکار آمریکایی من گفت: امروز فقط یک هیولا در جهان وجود داد و آن هیولا در طول ۷ سال از بحران سوریه به تروریست‌ها سلاح داده و به آن‌ها کمک مالی کرده است، من هم می‌گویم که آن هیولا ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه است که ریشه تروریسم را در طول ۷ سال گذشته در کشور من کاشته اند و پیش از آن هم در عراق، افغانستان و لیبی دست به چنین اقدامی زده و از شکل گیری گروهک‌های تروریستی مانند القاعده و طالبان و داعش و جبهه النصره و جیش الاسلام و فیلق الرحمن و کلاه سفید‌ها حمایت کردند.

بشار الجعفری گفت: هیولا همان آمریکایی است که تاکنون از نابود کردن ذخایر تسلیحات شیمیایی خود امتناع می‌کند، اما در درس دادن و توصیه کردن به دیگران برای نابود کردن سلاح‌های شیمیایی شان درنگ نمی‌کند.

وی خطاب به نماینده فرانسه در سازمان ملل هم گفت::، اما همکار فرانسوی من گفت که از تصاویر منتشر شده (از حمله ادعایی به دوما) وحشت زده شده است، اما از دیدن تصاویر صد‌ها غیرنظامی سوری که جنگنده‌های فرانسوی در روستای «توخار» در ریف منبج در سال ۲۰۱۶ به کام مرگ فرستاده بود وحشت زده نشده است. ۲۰۰ غیرنظامی که همه از خانواده‌های سوری بودند در حمله جنگنده‌های فرانسوی در سال ۲۰۱۶ کشته شدند، اما نماینده فرانسه این تصاویر را ندیده و وحشت زده نشده است، عبارت استاندارد‌های دوگانه در برابر این کشور‌ها دیگر مفهومی ندارد.

نماینده سوریه در سازمان ملل در این سخنرانی همچنین تأکید کرد که کشور از سفر کمیته‌ای حقیقت یاب در خصوص حمله شیمیایی مورد ادعای در دوما استقبال می‌کند و آمادگی دارد تا کمک‌های لازم را به هیأت این کمیته ارائه کند.

شب گذشته روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره سوریه را وتو کرد. نماینده روسیه نیز در این نشست گفت: پیش‌نویس ارائه شده از سوی آمریکا، تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی و گامی دیگر به سوی تقابل است. آمریکا می‌خواهد ساز و کار پیشین را که عروسک خیمه شب بازی مخالفان دمشق بود، احیا کند.