به گزارش افکارنیوز،

"سرگئی الکساندرویچ کاراگانوف" یکی از مشاوران پرنفوذ ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و از اعضای شورای امنیت این کشور در مصاحبه با روزنامه "دویچه ویرتشافتز ناخریشتن" آلمان شرایط بین ناتو و روسیه را از زمان بحران کوبا تا به حال تا این حد متشنج ندیده بود. وی تاکید کرد که یک خطر جنگ واقعی وجود دارد.

وی تنش های ژئوپلیتیک جاری در سوریه را پدیده هایی که بخشی از یک تحول جهانی اساسی هستند دانسته و گفت: چنین روندی همیشه منجر به تنش هایی می شود.

به گفته کاراگانوف، در غرب نیروهایی وجود دارند که به طرز کاملا غیر مسئولانه همچنین تنش ها را تشدید می کنند. وی در این راستا به اتهامات وارده به مسکو از طرف غرب در حمله به یک جاسوس سابق دو جانبه روسی در خاک انگلیس و جریانات مربوط به استفاده از تسلیحات شیمیایی در خاک روسیه اشاره کرد.

مشاور پوتین در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که روسیه هفته ها پیش درباره یک چنین عملیات نظامی تحت اتهامات دروغین علیه سوریه هشدار داده بود اما هیچ گوش شنوایی برای سخنان خود نیافت. به گفته وی شرایط در سوریه بسیار خطرناک است. روسیه اما از ابزار نظامی ضروری برای حمایت از متحدان و نیروهای خود در سوریه برخوردار است. خطر جنگ در سوریه بسیار واقعی است.

مشاور پوتین تنش های جاری را به عنوان بخشی از دوران انتقال یک جهان تحت سلطه آمریکا به یک نظام جهانی دو قطبی دیده و گفت: غرب برتری اقتصادی و نظامی خود را از دست داده است. دورانی که در آن غرب می توانست شرایط خود را به دیگر کشورها دیکته کند تمام شده است. از این رو چین و روسیه که در مسیر قدرت روزافزون قرار دارند از طرف نخبگان غربی به عنوان تهدید ارزیابی می شوند.

کاراگانوف در بخش دیگری از مصاحبه با این روزنامه آلمانی تاکید کرد که اتحادیه اروپا در آینده از آنجایی که منافع خود را در دنبالهروی از آمریکا جستجو می کند در صحنه سیاسی دنیا هیچ نقش مهمی را نمی تواند ایفا کند.

بسیاری کشورهای غربی دولت سوریه را مسئول حمله شیمیایی در این کشور دانسته و تهدید کرده اند که می خواهند این کشور را هدف حملات هوایی خود قرار دهند.

روز چهارشنبه نیز دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «روسیه اعلام کرده است که هر و همه موشک‌هایی را که به سوریه شلیک شوند را سرنگون خواهد کرد. روسیه آماده شو، چون موشک‌ها در راهند، موشک‌های قشنگ، جدید و "هوشمند!" شما نباید شریک حیوانی باشید که با [سلاح] شیمیایی مردم خود را می کُشد و از آن لذت می‌برد.»

فرانسه نیز هم قطار با دیگر متحدان غربی خود سوریه را تهدید نظامی کرده است. آلمان نیز دمشق را مسئول حمله شیمیایی در این کشور اعلام کرده است.

روسیه هر گونه مسئولیت دمشق در حمله شیمیایی در سوریه را رد کرده و در واکنش به تهدیدات ترامپ اعلام کرده که موشک های هوشمند باید به سوی تروریست ها پرتاب شود نه دولت های قانونی.