به گزارش افکارنیوز،

استفان دی میستورا در نشست مقدماتی وزیران امور خارجه عرب پیش از برگزاری اجلاس سران عرب که قرار است روز یکشنبه آینده در شهر ظهران عربستان برگزار شود بر ضرورت اجرای تحقیقات مستقل درباره حملات شیمیایی (ادعایی) در سوریه تاکید کرد و گفت: «ما به تحقیقات مستقلی درباره حملات شیمیایی (ادعایی) در شهر دوما در سوریه نیاز داریم.»

دی میستورا افزود: باید با به کارگیری تسلیحات شیمیایی در سوریه مقابله شود زیرا تحولات تاسف بار است و البته ما به گفتگو پایبندیم.

وی بر ضرورت آغاز فرایند سیاسی در زودترین زمان ممکن در سوریه تاکید و تصریح کرد که به برقراری دموکراسی و ثبات در سوریه خوشبین است.

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه پیشتر امروز با احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در حاشیه نشست مقدماتی اجلاس سران عرب دیدار و تازه‌ترین تحولات مربوط به سوریه را بررسی کرد.

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای اعلام کرد دی میستورا و ابوالغیط در این دیدار تازه‌ترین نتایج رایزنی‌ها و تماس‌ها با طرف‌های ذیربط منطقه‌ای و بین المللی به منظور از سرگیری مذاکرات سیاسی میان طرف‌های درگیر در سوریه در ژنو تحت نظارت سازمان ملل متحد را بررسی کردند.

شهر ظهران در جنوب منطقه الدمام عربستان به زودی میزبان ۲۹ امین اجلاس سران کشور‌های عربی است. این چهارمین بار است که اجلاس سران عرب در عربستان برگزار می‌شود. پیشتر نیز در سال‌های ۱۹۷۶ و ۲۰۰۷ این اجلاس در ریاض و سال ۲۰۱۳ نیز اجلاس اقتصادی سران اتحادیه عرب نیز در ریاض برگزار شد.