به گزارش افکارنیوز،

بر اساس قرارداد ائتلافی احزاب بزرگ آلمان برای تشکیل دولت جدید این کشور قرار شد که دیگر مجوز صدور کالاهای تسلیحاتی به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن تصویب نشود.

به گزارش "آ ار دی" آلمان اما حالا عکس این توافق اتفاق افتاده است. بر این اساس در اولین سه ماه سال 2018 عربستان سعودی برنده اصلی مجوز های تصویب شده صادرات تسلیحات در آلمان بوده است.

روزنامه آ ار دی آلمان با استناد به یک پاسخ دولت آلمان به یک درخواست حزب چپ این کشور نوشته است که در سه ماهه اول سال جاری میلادی مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش حدود 161.8 میلیون یورو به این کشور وجود داشته است. به این ترتیب حجم مجوزهای تسلیحاتی برای عربستان سعودی در عرض یک سال بیش از سه برابر شده است. در سه ماهه ابتدایی سال 2017 مجوز صادرات تسلیحاتی به ارزش حدود 48 میلیون یورو به این کشور وجود داشته است.

"سویم داگدلان"، از سیاستمداران حزب چپ آلمان این اقدام دولت را به عنوان فریب افکار عمومی ارزیابی کرده و تاکید کرد که عربستان سعودی که عامل ترور است مرتبا مجهز به تسلیحات می شود به جای اینکه همان طور که در قرارداد ائتلافی اعلام و توافق شده بود هیچ صادرات تسلیحاتی دیگر به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن وجود نداشته باشد.

در حقیقت اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات خود را موظف به یک سیاست تسلیحاتی محدود تر کرده بودند. در قرارداد ائتلافی بین احزاب بزرگ آمده بود که در اسرع وقت دیگر هیچ  مجوز صادرات تسلیحاتی به کشورهایی که مستقیما در جنگ یمن مشارکت دارند تصویب نمی شود.