به گزارش افکارنیوز،

براساس گزارش «رویترز»، دولت میانمار در بیانیه‌ای گفت: یک خانواده پنج نفری روهینگیایی صبح روز شنبه وارد مرکز ایالت راخین شدند.

این بیانیه افزود: اعضای این خانواده از سوی وزارت مهاجرت، بهداشت، رفاه و اسکان مجدد مورد بررسی قرار گرفتند و برای آن‌ها ملزوماتی از جمله برنج، پتو، لباس و وسایل آشپزخانه فراهم شد.

همچنین در این بیانیه آمده که به محض بازگشت این خانواده کارت‌های شناسایی برای آن‌ها صادر شد.

هفته گذشته «اورسلا مولر» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انساندوستانه بعد از یک سفر ۶ روزه به میانمار گفت که این کشور آسیایی برای بازگشت آوارگان مسلمانان روهینگیا آمادگی ندارد.

مولر تصریح کرد: «از آنچه که من مشاهده کردم و از افراد شنیدم، هیچ دسترسی به خدمات درمانی وجود ندارد و نگرانی‌هایی درباره محافظت وجود دارد و آوارگی‌ها همچنان ادامه دارد و شرایط برای بازگشت (مسلمانان روهینگیا) مساعد نیست».

بنگلادش و میانمار در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷ توافق‌نامه‌ای را به منظور بازگشت آوارگان روهینگیایی امضا کردند که طبق آن قرار شد روند بازگشت از ۲۳ ژانویه ۲۰۱۷ آغاز شود، اما این اتفاق رخ نداد.

از روز ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ پس از آن‌که موج جدید خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا آغاز شد، خانه‌هایشان به آتش کشیده شد و زنان و کودکانشان مورد تجاوز ارتش میانمار قرار گرفت که در نتیجه آن نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از این افراد آواره شده و به بنگلادش گریخته‌اند.

مسلمانان میانماری ساکن ایالت راخین در غرب میانمار به نام مسلمانان روهینگیا شناخته می‌شوند. آنان دست‌کم از سال ۲۰۱۲ مورد حمله بوداییان هستند و آنچه بر شدت این وضعیت می‌افزاید سکوت مقامات دولتی است تا جایی که گاه نظامیان دولتی نیز در اقدامات خشونت‌بار سهیم می‌شوند.