به گزارش افکارنیوز،

ماس فهرستی از آنچه را که اقدامات مشکل‌زای روسیه نامید، ارائه داد که فقدان پیشرفت در اجرای آتش بس در اوکراین، حمله با گاز عامل اعصاب در انگلیس،حمایت از دولت سوریه و تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات در کشورهای غربی برخی از موارد آن بود.

ماس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی زد.دی.اف آلمان گفت: «وزارت امور خارجه آلمان مورد حمله سایبری قرار گرفت که گمان می کنیم به دست روسیه انجام شده باشد. من معتقدم منطقی و الزامی است که نتوانیم این اقدامات را سازنده بدانیم.»

مقامات دولت آلمان در ماه فوریه از یک حمله سایبری ویژه به شبکه های رایانه ای دولت این کشور خبر دادند که نخستین بار در ماه دسامبر کشف شد. رئیس اداره اطلاعات آلمان هفته گذشته گفت احتمال بالایی وجود دارد که مسکو عامل این حمله بوده باشد.

ماس سیاستمدار سوسیال دموکرات که در مقایسه با وزرای امور خارجه پیشین هم حزبی خود، مواضع تندتری در برابر روسیه داشته است یکشنبه به شبکه تلویزیونی ای.آر.دی گفت مسکو به شکلی فزاینده به یک شریک سخت تبدیل می شود اما برلین خود را به ادامه گفتگو با مسکو به خصوص در موضوع بحران سوریه ملزم می داند.

وی تاکید کرد: به نظرم زمان آن است که اعلام کنم «از روسیه انتظار کمک سازنده از جمله در موضوع بحران سوریه داریم و اینکه روسیه هر بار از بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) حمایت و حفاظت نکند.»