به گزارش افکارنیوز،

هیلی در برنامه «رو در رو با مردم» شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا گفت: «شما شاهد خواهید بود که تحریم هایی علیه روسیه اعمال خواهد شد. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه این تحریم ها را اعلام خواهد کرد. این تحریم ها به طور مستقیم علیه شرکت هایی اعمال خواهند شد که با ارائه تجهیزات به بشار اسد و استفاده از تسلیحات شیمیایی مرتبط هستند. فکر می کنم همگان در این مقطع این موضوع را احساس خواهند کرد. همگان می دانند که ما یک پیام قاطع را ارسال کردیم و امیدواریم آنها به این پیام گوش دهند.»

در همین حال، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد روسیه تا حدودی عامل ترغیب آمریکا برای نگه داشتن نیروهایش در سوریه برای طولانی مدت است. این در حالی است که طی ساعات گذشته، کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا همچنان خواهان بازگشت نیروهای آمریکایی به خانه در سریع ترین زمان ممکن است.

آلن فیشر، خبرنگار الجزیره انگلیسی از واشنگتن گزارش داد طی هفته گذشته تماس هایی بین کاخ الیزه و کاخ سفید در ارتباط با موضوع سوریه و چگونگی واکنش نشان دادن به حمله شیمیایی هفته گذشته برقرار شد. این تماس ها در نهایت به انجام یک حمله منجر شد. اما دونالد ترامپ آشکارا در ارتباط با سیاست هایش درباره سوریه صحبت کرده است که به گفته او شامل خروج سریع نیروهای آمریکایی از این کشور می شود. او دو هفته پیش این موضوع را عنوان کرد. احتمالا او از این موضع عقب نشینی کرده است. یک هفته بعد کاخ سفید اعلام کرد زمانی که مأموریت ما به پایان برسد ما از (سوریه) خارج خواهیم شد و این هدف همانا شکست دادن داعش است.

او (ترامپ) در گفتگو با مقامات نظامی‌اش از یک هدف شش ماهه برای تکمیل این مأموریت سخن گفت. او خواستار انجام عملیات نامحدود در سوریه نیست. اما به نظر می رسد امانوئل مکرون که یکی از نزدیک ترین مقامات جهانی به دونالد ترامپ محسوب می شود، درباره تعهد آمریکا تردید ندارد. او در سخنانی گفت: «ده روز پیش، ترامپ گفت آمریکا باید از سوریه خارج شود. ما می گوییم ماندن در سوریه امری ضروری است. فکر می کنم در سطح دیپلماتیک فراتر از اتفاقاتی که رخ می دهد، ما او را متقاعد کردیم که ما باید در دراز مدت در سوریه بمانیم.»

مجری برنامه سپس خطاب به آلن فیشر گفت آمریکا در گذشته در ارتباط با سیاست هایش در قبال روسیه دچار دودستگی بود اما با توجه به شرایطی که در ارتباط با روسیه، فرانسه و انگلیس شاهد آنیم، آیا فکر می کنید این کشورها برای شش ماهی که دونالد ترامپ از آن سخن می گوید برنامه خاصی در سوریه دارند؟

فیشر در پاسخ گفت: شماری از سیاستمداران، اعضای کنگره و سناتورها این سوال را از دولت آمریکا پرسیده اند که سیاست کاخ سفید در سوریه در درازمدت چیست. این سوال در پایان هفته گذشته و قبل از حمله به سوریه بسیار مورد توجه قرار گرفت. دولت آمریکا اعلام کرد ما حمله خود را انجام خواهیم داد و باید ببینیم پس از آن چه اتفاقی رخ خواهد داد. کاخ سفید تحت ریاست جمهوری ترامپ به صورت قابل توجهی بر شکست دادن داعش متمرکز شده است (!). نفوذ داعش به صورت قابل توجهی کاهش یافته است. همان گونه که می دانیم دونالد ترامپ تمایل دارد تا از پیروزی کامل بر این گروه سخن بگوید.