به گزارش افکارنیوز،

در این یادداشت با تکرار ادعای استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی آمده است: یک دلیل بسیار ساده درباره پیوستن انگلیس به نزدیک‌ترین هم‌پیمانان ما در انجام حملات هوایی علیه ماشین نظامی بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) وجود دارد. موضوع آینده جمعی ما مطرح است. موضوع نوعی جهان مطرح است که ما می‌خواهیم فرزندانمان در آن بزرگ شوند. 

مشکل مرتبط با چنین تسلیحاتی تنها این نیست که تأثیر آن‌ها وحشتناک است. استفاده از چنین تسلیحاتی در واقع اقدامی مشمئزکننده، بیمارگونه و وحشیانه است. این تسلیحات فقط وحشتناک نیستند. آن‌ها غیرقانونی هستند. در حال حاضر چند قرن از زمانی که بشریت علیه استفاده از سم در تسلیحات اقدام کرد، می‌گذرد. 

اکنون صد سال از زمان معاهده‌ای که پس از جنگ جهانی اول با هدف ممنوعیت استفاده از تسلیحات شیمیایی امضا شد، می‌گذرد. طی آن دوره ما شاهد بودیم که کشور‌ها یکی پس از دیگری به اجماع جهانی در این باره پیوستند که این نوع ابزار خاص کشتار شیطانی است و باید ممنوع شود. انزجار جهانی از تسلیحات شیمیایی و نابود کردن ذخایر اعلان شده باید یکی از بزرگترین دستاورد‌های جهان مدرن قلمداد شود.

وزیر خارجه انگلیس با تکرار ادعای خود علیه دولت سوریه افزود: جامعه جهانی به آسانی نمی‌تواند چشمان خود را بر روی اتفاقاتی که در سوریه رخ می‌دهد، ببندد. در سال 2013، رژیم سوریه متعهد شد تا زرادخانه شیمیایی خود را نابود کند و این در حالی است که روسیه -حامی رژیم اسد- نظارت بر این فرایند را تضمین کرد. از آن زمان به بعد، دولت اسد و روسیه این وعده و تعهد را به باد تمسخر کرفتند. 

جانسون با اشاره به تهاجم موشکی سال گذشته آمریکا به سوریه نوشت: سال گذشته، ما شاهد نشان دادن یک واکنش نظامی از سوی آمریکا بودیم. اکنون جهان بار دیگر مجبور شد واکنش نشان دهد.

او در ادامه در توجیه حمله نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه که پیش از آغاز تحقیقات سازمان ملل درباره ادعای حمله شیمیایی در این کشور انجام شد، نوشت: اگر ما کاری انجام ندهیم، افراد و دولت‌های دیگری در سراسر جهان وجود دارند که نظاره‌گر مصونیت اسد خواهند بود و این سوال را از خودشان می‌پرسند که آن‌ها از مجازات در امان هستند، چرا ما نباشیم؟

وزیر خارجه انگلیس در ادامه ادعا کرد: هدف از انجام این حملات، که طی آن اهداف با دقت انتخاب و تنظیم شده بودند، مداخله در جنگ داخلی سوریه یا تلاش برای تغییر رژیم در این کشور نبود. مهم است بر این موضوع تأکید کنیم که این اقدام در تلاش برای به شکست کشاندن اهداف راهبردی روسیه در سوریه نبود. به طور خلاصه باید گفت این اقدام سبب تشدید حضور انگلیس یا غرب در سوریه نمی‌شود و ما باید این شجاعت را داشته باشیم تا در این باره صادق باشیم.