به گزارش افکارنیوز،

«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه  رای الیوم نوشت: نقشه جدید آمریکا مبنی بر تعلیق برنامه خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه به مثابه قمار بر سر جان نیرو‌های آمریکایی است و از روز‌های سخت آن نه فقط در سوریه بلکه در عراق نیز حکایت دارد.

تغییر سیاست آمریکا و نقشه تشدید مواضع علیه سوریه

تصمیم دولت آمریکا مبنی بر تعلیق برنامه خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه تا تحقق اهداف مورد نظر، به معنی تغییر سیاست کنونی آمریکا و برنامه‌ریزی برای مرحله تشدید مواضع جدید است که چه بسا محور آن بر سرنگونی نظام حاکم سوریه متمرکز شود.

احتمال تشکیل موجودیت کُردی در شمال شرق سوریه به دست آمریکا

شمار نیرو‌های آمریکایی در سوریه دو هزار نفر است که در شرق فرات مستقر هستند و از نیرو‌های کُرد سوریه دموکراتیک حمایت می‌کنند و بعید نیست نقشه جدید آمریکا افزایش این نیرو‌ها و تقویت ائتلاف با کُرد‌ها و سپس گام نهادن در مسیر اجرای تعهدات خود مبنی بر تشکیل موجودیت مستقل کُرد در منطقه شمال شرقی سوریه یا همان قامشلی و حسکه تا عین العرب، الباب جرابلس و نیز عفرین باشد.

احتمال موفقیت آمریکا در سوریه جای سوال دارد

با در نظر گرفتن اینکه "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا در هفت سال گذشته هفتاد میلیارد دلار در سوریه هزینه کرد و با این وجود نتوانست نظام حاکم این کشور را سرنگون کند و اکنون نیز پس از تغییر معادلات میدانی سوریه به ضرر متحدان آمریکا، کار واشنگتن سخت‌تر شده است باید پرسید آیا نقشه جدید این کشور در پرتو حضور روسیه و ایران و حمایت از دولت سوریه موفق خواهد شد؟

این وضعیت آمریکا نشانه سردرگمی و گام نهادن در مسیر تلاش‌های بی حاصل برای تحقق اهداف ناامید کننده است، اما خطر آن در تعداد تلفات جانی احتمالی در سوریه است آن هم در شرایطی که جنگ سرد بین آمریکا و روسیه شدت گرفته است و موعد اعلام تصمیم آمریکا مبنی بر احتمال لغو توافق هسته‌ای با ایران نیز نزدیک است.

ضعف آمریکا در برابر نیرو‌های مقاومت

آمریکا بیش از یکصد و هفتاد هزار نظامی را راهی عراق کرد، اما در برابر عملیات مقاومت نتوانست بایستد و تاب تحمل تلفات جانی را نیاورد به این معنی که علاوه بر زیان‌های سنگین مالی پنج هزار نفر کشته شده و سی هزار نفر نیز زخمی شدند بنابراین باید پرسید آیا دو هزار سرباز می‌توانند در برابر مقاومت جدید که به سرعت در حال شکل گیری برای رویارویی با این نیرو‌ها هستند، بایستد؟

به هر حال باید گفت: ترامپ با آتش بازی می‌کند و بر سر جان سربازان کشورش قمار می‌کند تا نگاه‌ها را از رسوایی‌های داخلی سیاسی و جنسی منحرف کند به این امید که بتواند در قدرت بماند، اما در دو حالت ناکام خواهد ماند.

روز‌های سخت آمریکا در عراق و سوریه

در این میان باید توجه داشت که اوضاع سوریه به سرعت به نفع محور سوری- ایرانی- روسی- حزب الله لبنان در حال تحول است؛ محوری که چیزی برای از دست دادن ندارد و در زمینه مقاومت و جنگ در تمام شیوه‌ها و انواع آن مهارت زیادی به دست آورده است و بی تردید ماه‌های آینده برای آمریکا بسیار سخت خواهد بود و نه فقط در سوریه بلکه در عراق نیز زیان‌های زیادی را برایش رقم خواهد زد.

بعید نیست اسرائیل و لابی‌های تحت حمایت آن در پس این ائتلاف راهبردی آمریکایی در سوریه قرار داشته باشند، زیرا اکنون به دلیل فروپاشی روابط خود به ویژه با روسیه به دنبال حمله اخیر به فرودگاه تیفور در ترس به سر می‌برد و علاوه بر این حضور ایران در سوریه تقویت شده است بنابراین سوالی که مطرح می‌شود این است: کدام طرف هزینه‌های این نقشه آمریکا را تامین خواهد کرد؟

پاسخ این سوال را به درک و برداشت شما می‌سپاریم، زیرا کاملا روشن است و برای پی بردن به آن زحمت زیادی لازم نیست.