به گزارش افکارنیوز،

گفته می شود برخی خیابان های ابوجا پایتخت نیجریه پر از قوطی های گاز اشک آور شده و برخی از تظاهرات کنندگان نیز به ضرب گلوله زخمی شده اند.

تارنمای خبری «دیلی پست» نیجریه به نقل از« ابراهیم موسی» رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه نوشت، نیروهای امنیتی و پلیس پیوسته برای اعضای این جنبش مشکلات ایجاد می کنند.

وی افزود: پلیس با تجمع صلح آمیز و آرام مردم، رفتار خشونت آمیز دارد و از گاز اشک آور برای متفرق کردن مردم استفاده می کند و شماری از مردم را بدون دلیل بازداشت کرده است.

وی ادامه داد: با وجود حملات خشن و حمله نیروهای امنیتی به تظاهرات کنندگان، اعضای این جنبش به هیچ عنوان به خشونت روی نیاورده اند و چنین اقدامات غیر قانونی موجب انصراف مردم از خواسته هایشان مبنی بر حاکمیت قانون، اجرای عدالت و آزادی شیخ زکزاکی نمی شود.

رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه همچنین گفت، نیروهای امنیتی، تبلیغات منفی زیادی علیه این جنبش انجام داده اند در حالی که درخواست برای آزادی شیخ زکزاکی به هیچ عنوان تهدید امنیتی نیست.

موسی تصریح کرد، شیخ زکزاکی هیچ گاه موافق اعمال خشونت آمیز نبوده و بر عکس خانه او همیشه پناهگاه مسیحیان و اقلیت ها در زمان بحران ها بوده است.

رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه گفت، امروز شیخ زکزاکی مورد ستم واقع شده و فردا ممکن است به افراد دیگر ستم شود، به همین دلیل همه باید از مقام های نیجریه به ویژه رئیس جمهوری آن بخواهند شیخ زکزاکی، همسرش و دیگر بازداشت شدگان را آزاد کنند.

شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه، در دسامبر 2015 در حمله ارتش نیجریه به منزلش ، زخمی، دستگیر و همراه همسرش روانه زندان شد. پیش از این خبرهایی مبنی بر وخامت حال این روحانی 65 ساله در زندان منتشر شده بود.

دادگاه نیجریه دوم دسامبر سال 2016 حکم آزادی وی را از زندان صادر کرد اما دستگاه امنیتی نیجریه از آزادی شیخ زکزاکی خودداری می کند.