به گزارش افکارنیوز،

نشریه آمریکایی هیل در گزارشی نوشت دموکرات هایی که احتمالا برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا (سال 2020) نامزد خواهند شد، می گوینداخراج احتمالی رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا، توسط دونالد ترامپ مقدمه ای برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آینده از حزب دموکرات که پیش از این همواره در اظهارات خودشان درباره این موضوع جنجالی جانب احتیاط را رعایت می کردند، اکنون به طور علنی به دلایلی اشاره می کنند که آنها را به استیضاح ترامپ سوق خواهد داد. آنها به طور تلویحی اظهار می کنند که اخراج مولر برایشان خط قرمز محسوب می شود.

کاملا هریس، سناتور دموکرات از ایالت کالیفرنیا چند روز پیش طی سخنانی در شهر ساکرامنتو، تأکید کرد اخراج احتمالی مولر توسط ترامپ اقدامی جنجالی خواهد بود که باید با استیضاح به آن پاسخ داد. هریس اظهارات مشابهی را نیز هفته جاری در شهر واشنگتن تکرار کرد.

همچنین چند روز پیش، زمانی که از الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست، درباره چشم انداز استیضاح رئیس جمهور آمریکا سوال شد، او نیز به برکناری احتمالی مولر اشاره کرد. وارن در این باره گفت: به نظر من در حال حاضر، بسیار ضرورت دارد که به مولر اجازه داده شود تحقیقات خود را بدون دخالت هیچ کسی تکمیل کند. سناتور ایالت ماساچوست روز جمعه نیز با انتشار پستی در توییتر از قانونگذاران دموکرات و جمهوری خواه در سنا خواست لایحه ای را تصویب کنند که به موجب آن تضمین های لازم برای ادامه تحقیقات مستقل توسط مولر فراهم شود. وارن در این توییت نوشت بگذارید پیامی واضح و رسا بفرستیم؛ اینکه هیچ کس بالاتر از قانون نیست، حتی رئیس جمهور آمریکا.

از سوی دیگر، مشاور کرستن جیلیبرند، سناتور دموکرات از ایالت نیویورک، نیز تاکید کرد اخراج احتمالی مولر عبور از خط قرمز خواهد بود. او در این باره گفت: جیلیبرند معتقد است که مولر باید بدون مانع تراشی از سوی کاخ سفید به کار خودش ادامه دهد. مشاور جیلیبرند همچنین تصریح کرد او از لایحه پیشنهادی برای محافظت ار بازرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا، حمایت می کند. این مشاور ادامه داد پس از آنکه تحقیقات مولر تکمیل شد، اعضای کنگره باید با در نظر گرفتن حقایق به وظیفه خود عمل کنند.

گزارش هیل می افزاید دفاتر برنی سندرز (سناتور ایالت ورمونت)، امی کلوبوچار (سناتور ایالت مینه‌سوتا) و کوری بوکر (سناتور ایالت نیوجرسی) که از نامزدهای احتمالی انتخابات 2020 آمریکا هستند، از اظهارنظر درباره این موضع خودداری کردند.

سندرز که در رقابت های دور مقدماتی انتخابات سال 2016 به عنوان نامزد حزب دموکرات شرکت کرده بود، از دموکرات ها خواسته است درباره استیضاح ترامپ عجله نکنند و تا مشخص شدن نتیجه تحقیقات مولر صبر داشته باشند. سندرز در گفتگو با شبکه ان بی سی، اظهار کرد: من فکر می کنم مولر دارد کارش را خیلی خوب انجام می دهد. اگر او به مدرک قاطعی دست پیدا کند که بیانگر تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ و روس‌ها باشد، آن زمان شرایط استیضاح ترامپ فراهم خواهد شد.

این در حالی است که مشاور کریس مورفی، سناتور دموکرات از ایالت کنتیکت، اعلام کرد او هنوز درباره این موضوع تصمیم گیری نکرده است.

گزارش هیل می افزاید اظهارات هریس، وارن و جیلیبرند ممکن است فشارها را بر اعضای ارشد دموکرات در کنگره آمریکا برای استیضاح ترامپ افزایش دهد. سران حزب دموکرات تاکنون از صحبت درباره استیضاح احتمالی ترامپ خودداری کرده اند، زیرا نگران آن هستند که هر گونه اشاره ای به این موضوع، نتیجه عکس داشته باشد و در انتخابات میان دوره ای کنگره به ضرر دموکرات ها تمام شود؛ آن هم در شرایطی که روز به روز احتمال اینکه آنها بتوانند اکثر کرسی های مجلس نمایندگان آمریکا را از آن خود کنند، افزایش می یابد. اگر دموکرات ها بتوانند اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود کنند، احتمال استیضاح ترامپ بیشتر خواهد شد.