به گزارش افکارنیوز،

به نظر می‌رسد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مانع اجرای برنامه تحریمی جدید دولت خود علیه روسیه شده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد دولت ترامپ قصد دارد روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کند. نماینده آمریکا در سازمان ملل علت اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه را حمایت این کشور از برنامه ادعایی کاربرد سلاح‌های شیمیایی دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در شهر دوما عنوان کرد. هیلی اعلام کرد تحریم‌های جدید مشخصا علیه آن دسته از شرکت‌های روسیه است که در معامله تجهیزات مرتبط با برنامه سلاح‌های شیمیایی (ادعایی) با دولت سوریه همکاری دارند.

با این حال درست یک روز بعد از اعلام تحریم‌های جدید ضد روسی از سوی نیکی هیلی، سارا سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید اعلام کرد دولت آمریکا در حال حاضر صرفا تحریم‌های جدید در مورد روسیه را مدنظر قرار داده است و تصمیم‌گیری در خصوص اجرای این تحریم‌ها در آینده صورت خواهد گرفت.

اما علت چنین چرخش ناشیانه‌ای از سوی دولت ترامپ چیست؟ ظاهرا ترامپ در جلسه دولت درباره تحریم روسیه حضور نداشته است.

به گزارش واشنگتن پست بعد از آنکه نیکی هیلی روز یکشنبه در شبکه تلویزیونی سی بی اس از اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه خبر داد، ترامپ به مشاوران امنیت ملی خود گفت: از اینکه برنامه تحریم‌های جدید اعلام شده است ناراحت است، زیرا او هنوز آمادگی اجرای آن‌ها را ندارد.

هنوز مشخص نیست که آیا هیلی به اشتباه تحریم‌های جدید را، قبل از آنکه رئیس جمهور به طور رسمی آن‌ها را امضاء کند، اعلام کرده است یا در کل اشتباه دیگری رخ داده است. اما دو موضوع در این باره مشخص است: ۱. دولت ترامپ بار دیگر اشتباهاً از اجرای یک سیاست جدید خبر داد و ۲. ترامپ شخصا برای اطمینان از اینکه باعث عصبانیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نمی‌شود، اقدام کرده است.

یک مقام وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد دولت ترامپ روز یکشنبه در تماس با سفارت این کشور به آن‌ها اطمینان خاطر داده که تحریم‌های اعلام شده از سوی هیلی در واقع اجرا نخواهند شد.

دموکرات‌ها به سرعت این عقب‌نشینی صورت گرفته از سوی کاخ سفید را به باد انتقاد گرفتند. باب منندز، سناتور دموکرات روز دوشنبه اعلام کرد یا رئیس جمهور فکر نمی‌کند اقدام بیشتری در این باره لازم است یا اینکه دولت نمی‌تواند یک اعلام ساده دولتی را مدیریت کند. علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد تصمیم ترامپ برای اعمال نکردن تحریم‌ها علیه روسیه ممکن است دلایلی داشته باشد. روز دوشنبه روسیه اعلام کرد رای‌گیری پارلمان این کشور در خصوص برنامه اعمال محدودیت بر واردات آمریکا به تعویق افتاده است.

به نظر می‌رسد این اولین بار نیست که ترامپ در سیاست‌های مربوط به روسیه در تعارض جدی با بقیه اعضای کابینه خود قرار گرفته است. بنا بر گزارش‌ها، ترامپ از نحوه اخراج ۶۰ دیپلمات روس در قضیه مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه در انگلیس نیز به شدت ابراز نارضایتی کرده است.