به نوشته روزنامه کیهان،چارلز هادسون در گزارشي براي شبكه تلويزيوني سي ان ان كه روز جمعه ۱۶ دي ۱۳۹۰ (۶ ژانويه ۲۰۱۱) پخش شد گفت كارشناسان عقيده دارند بر خلاف آنجه كشورهايي مانند آمريكا ادعا مي كنند اگر تنگه هرمز حتي به اندازه يك ساعت مسدود شود قيمت نفت به دو برابر مقدار كنوني افزايش خواهد يافت.

متوسط قیمت نفت در بازارهای جهانی هم اکنون بیش از یکصد دلار است.

هادسون در توضیح این مطلب گفت: «ایران دومین صادرکننده بزرگ نفت خام در میان کشورهای عضو اوپک است. نکته مهم ان است که ایران تنگه راهبردی هرمز را در کنترل خودش دارد و می تواند ان را مسدود کند.

پهنای تنگه هرمز حدود ۳۴ کیلومتر است. تنگه هرمز به منزله بزنگاه جابجایی محموله های نفتی در منطقه است. محموله های نفتی امارات عربی متحده و کویت و عراق از طریق همین تنگه جابجا می شود.

این به معنای ان است که یک ششم نفت تولیدی در جهان از طریق تنگه هرمز جابجا می شود. یک سوم محموله های نفتی که از طریق دریا جابجا می شود از طریق این تنگه است».

وی اضافه کرد: «برخی از کارشناسان می گویند اگر تنگه هرمز فقط یک ساعت بسته شود، قیمت نفت دست کم ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت».

وی در پایان گفت: «بسته شدن تنگه هرمز سبب افزایش شدید قیمت نفت خواهد شد و درشرایطی که اقتصاد جهانی با مشکلات جدی مواجه است، افزایش قیمت نفت سبب به خطر افتادن روند بهبود اقتصاد جهانی خواهد شد».

نيروي دريايي ارتش در دو هفته گذشته رزمايش ولايت ۹۰ را در تنگه هرمز برگذار و عملا ثابت كرد توانايي مسدود كردن تنگه براي مدت زماني طولاني را دارد.