به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری "فاکس نیوز"، بدنبال عضویت مجدد ماه نوامبر سال گذشته میلادی سوریه در کمیته حقوق بشر سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو)، دولت "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در ادامه دخالت های خود در امور سوریه، با ارسال نامه ای به هیئت اجرایی یونسکو، خواستار حذف سوریه از بدنه این کمیته شد.

بر اساس اعلام منابع دیپلماتیک، این نامه در تاریخ ۱۶ دسامبر سال گذشته میلادی توسط هیئتی آمریکایی به هیئت مدیره یونسکو ارسال شده و تاکنون توسط ۱۴ عضو این سازمان از جمله کویت امضا شده است.

بر اساس نوشته شبکه خبری فاکس نیوز، در شرایطی که آمریکا در ماه نوامبر سال گذشته میلادی به همراه سایر هم پیمانانش از جمله انگیس، فرانسه نتوانستند از عضویت مجدد سوریه در یونسکو جلوگیری کنند، اما در حال حاضر تلاش های بین المللی برای حذف سوریه از بدنه کمیته حقوق بشر یونسکو در سازمان ملل آغاز شده است.

" هیلل نوئر " مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفته است که تیم او نامه ای الکترونیکی از دولت انگلیس دریافت کرده است که در این نامه لندن بر ملحق شدن خود به کشورهایی که در تلاش برای حدف عضویت سوریه از بدنه یونسکو هستند، در اولین نشست هیئت اجرایی این سازمان در سال جدید میلادی تاکید کرده است.

بر اساس اعلام نوئر، انگلیس در این نامه ابراز امیدواری کرده است که سایر اعضای هیئت اجرایی یونسکو نیز به این حرکت جهت پایان بخشیدن به آنچه " وضعیت نابهنجار و فجیع " نامیده شده است، بپیوندند.

خبر ارسال این نامه از سوی دولت اوباما به هیئت اجرایی یونسکو در شرایطی گزارش می شود که این هیئت ۵۸ عضوی سازمان ملل نشست آتی خود را در ماه مارس سال جاری میلادی برگزار خواهد کرد.

در شرایطی که معلوم نیست آیا اعضای هیئت اجرایی به ادامه عضویت سوریه در یونسکو رای مثبت بدهند یا نه، مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر سازمان ملل گفته است: مسئولیت بر دوش اعضای عرب هیئت اجرایی یونسکو از جمله عربستان سعودی، الجزیره، مصر، تونس و امارات متحده عربی و خود سوریه خواهد بود.