«انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات در واکنش به تشدید تنش بین دولت مستعفی یمن، عربستان سعودی و امارات در صفحه توییتر خود نوشت که «ما پیوندهای تاریخی و خویشاوندی با سقطری و اهالی آن داریم و در زمان سختی و درد و رنج یمنی‌های (ساکن این جزیره) که مسبب آن حوثی‌ها هستند، از اهالی آن و وضع معیشتی و آموزش آنها حمایت می‌کنیم.»

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کمیته نظامی عربستان سعودی برای حل و فصل اختلافات پیش آمده بین امارات و دولت مستعفی یمن وارد جزیره سقطری شده است و این در حالی است که منابع عربی از اعزام پنجمین هواپیمای نظامی امارات با چندین خودروی نظامی به این جزیره خبر دادند.

یک مقام مسئول در دولت مستعفی یمن روز جمعه (دیروز) به شبکه الجزیره قطر گفت نیروهای اماراتی به هنگام حضور نیروهای دولت مستعفی یمن، فرودگاه و بندر سقطرا را اشغال کردند.

کاربران فضای مجازی روز پنج‌شنبه نیز اعلام کردند نظامیان اماراتی فرودگاه جزیره زیبای سقطرا را اشغال کرده و نیروهای وابسته به دولت مستعفی را از آنجا اخراج کرده‌اند.

اختلافات بین دولت مستعفی یمن و امارات به عنوان دومین کشور بزرگ عضو ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی، از یکسال قبل به دنبال اقدام «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن مبنی بر عزل «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن و وابسته به امارات، تشدید شده است.