به گزارش افکارنیوز،

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مجددا از اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای انتقال سفارت این کشور به قدس تقدیر کرد و آن را اقدامی تاریخی خواند. نتانیاهو، نمایندگان کشورهای خارجی که قرار است در مراسم افتتاحیه سفارت آمریکا حضور یابند را به انتقال سفارت خود به قدس ترغیب کرد زیرا بنابر ادعای او این اقدام درستی است که به پیشرفت صلح کمک می‌کند.

نتانیاهو در این باره افزود: ما عمیقا و همیشه از رئیس جمهور آمریکا برای تصمیم جسورانه خود برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و به دنبال آن انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس قدردان هستیم.

بنابر ادعای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای انتقال سفارت این کشور به قدس یک حقیقت ساده را به اثبات می‌رساند و آن این است که قدس از سه هزار سال پیش پایتخت رژیم صهیونیستی بوده است، قدس از 70 سال گذشته پایتخت رژیم صهیونیستی بوده است و برای همیشه پایتخت رژیم صهیونیستی خواهد ماند.

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل همراه با دو تن از کارمندان سفارت آمریکا روز یکشنبه هیئت آمریکایی که برای شرکت در مراسم افتتاحیه سفارت جدید این کشور (آمریکا) در سرزمین‌های اشغالی حضور یافتند را مورد استقبال قرار دادند. ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهور آمریکا، جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری و جان سالیوان، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در صدر هیئت آمریکایی حاضر در این مراسم هستند.

تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس محکومیت گسترده‌ای را از سوی کشورهای اتحادیه اروپا به دنبال داشت هر چند برخی کشورها از جمله اتریش، رومانی و جمهوری چک برای حضور در مراسم افتتاحیه سفارت جدید آمریکا اعلام آمادگی کردند. تصمیم این کشورها در تعارض با سیاست رسمی اتحادیه اروپا در مورد وضعیت قدس است.

ماه دسامبر سال 2017، دونالد ترامپ تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را اعلام کرد. تصمیمی که با اعتراضات و محکومیت گسترده‌ای در خاورمیانه و نیز در سطح جهانی روبرو شد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا و روسیه که موافق راه‌حل دو جانبه برای حل این مناقشه هستند نیز به شدت تصمیم رئیس جمهور آمریکا را محکوم کردند.

علی‌رغم محکومیت گسترده تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس نمایندگان برخی کشورهای خارجی برای حضور در مراسم افتتاحیه سفارت جدید آمریکا در 14 ماه می (امروز) حضور یافتند.