به گزارش افکارنیوز،

«لئون پانتا» وزیر دفاع پیشین آمریکا به روزنامه «بوستون گلوب» گفت که آن‌ها [ترامپ و نظامیان آمریکایی]از طریق سری نگه داشتن اطلاعات تلاش می‌کنند تا حقیقتی را پنهان کنند و آن اینکه آن‌ها استراتژی ندارند.

این در حالی است که دونالد ترامپ سال گذشته استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد که به گفته مقامات آمریکایی و افغانستانی این استراتژی کارآمپ و مؤثر بوده است؛ منتقدان، اما می‌گویند که این استراتژی هیچ تأثیری روی قدرت تروریست ها، تقویت نیرو‌های امنیتی افغانستان و اراده رژیم‌های حامی تروریسم به منظور مداخله در امور افغانستان از طریق حمایت از تروریسم نداشته است.

اظهارات پانتا در رابطه با گزارش اخیر سیگار (نهاد بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان) است که در آن از کاهش بیش از ۱۰ درصدی – حدود ۳۶ هزار نظامی- قوای امنیتی افغانستان در جریان یک سال خبر داده شده است.

در پی انتشار گزارش سیگار شماری از قانونگذاران آمریکایی نیز از سری نگهداشتن اطلاعات مرتبط با جنگ افغانستان انتقاد کرده اند.

«استفان لینچ» عضو مجلس نمایندگان آمریکا، ضمن انتقاد از سری نگه داشتن اطلاعات جنگ در افغانستان گفت که نظامیان آمریکایی شرایط را برای اعضای کنگره که می‌خواهند از نزدیک اوضاع افغانستان را بررسی کنند، دشوار کرده اند.

روزنامه بوستون گلوب به نقل از ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده ناتو و نیرو‌های آمریکایی در افغانستان نوشت که اطلاعات در مورد نظامیان افغانستان به درخواست «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان سری نگه داشته شده است.

با وجود گزارش‌ها در مورد کاهش نیرو‌های امنیتی افغانستان، «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا، هفته گذشته خطاب به سناتوران آمریکایی ضمن تکذیب کاهش نیرو‌های امینتی افغانستان تاکید کرد که آمریکا بر روی کیفیت نیرو‌های افغانستان تمرکز دارد، نه کمیت آنان.