به گزارش افکارنیوز،

در حالی که مقامات و سیاستمداران مختلف در جهان کشتار بی‌رحمانه تظاهرات کنندگان فلسطینی در مرز غزه را محکوم کردند اما نمایندگان حزب حاکم بر ترکیه، عدالت و توسعه (AKP) هنوز هم خواستار ادامه روابط با رژیم صهیونیستی هستند.

حزب «جمهوری‌خواه خلق» ترکیه به رهبری «کمال قلیچدار اوغلو» (اپوزسیون حزب حاکم) روز گذشته (سه‌شنبه) لایحه‌ای را با حمایت بیش از 100 نماینده خود برای قطع تمام روابط با رژیم صهیونیستی، به هیأت رئیسه پارلمان ترکیه ارائه کرد.

این طرح که خواستار قطع روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی با رژیم صهیونیستی و لغو تمام توافقات انجام شده در این زمینه، از جمله معاهده «ماوی مرمره» بود، شامگاه سه‌شنبه در جلسه ویژه پارلمان حول تحولات غزه، به رای گذاشته شد.

نمایندگان حزب «عدالت و توسعه» به رهبری «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، که اکثریت کرسی‌های پارلمان را نیز در اختیار دارند، با رأی مخالف خود مانع تصویب این طرح و خواستار ادامه روابط با رژیم صهیونیستی شدند.

 بعد از این رای‌گیری اما پارلمان ترکیه، متفق القول بیانیه‌ای در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و همچنین انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی صادر کردند.

دولت ترکیه همچنین دیروز و امروز در اعتراض به تحولات اخیر فلسطین اشغالی؛ سفیر، سرکنسول و کنسول رژیم صهیونیستی را «عنصر نامطلوب» دانسته و از آنها خواست برای مدتی این کشور را ترک کنند.

ترکیه و رژیم صهیونیستی که از سال 2010 و درپی حمله نظامیان صهیونیست به کشتی «ماوی مرمره» حامل کمک‌های بشردوستانه به غزه و کشته شدن 10 تبعه ترکیه‌ای؛ روابط دیپلماتیک را قطع کرده بودند، تابستان سال 95 بعد از چند ماه مذاکرات فشرده، توافقنامه‌ای را برای ازسرگیری مناسبات سیاسی امضا کردند.

روز دوشنبه (دیروز) همزمان با برگزاری جشن صهیونیست‌ها برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی، هزاران فلسطینی در نقاط مختلف کرانه باختری و مرز نوار غزه تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند که نظامیان صهیونیست نیز به سمت آنها تیراندازی کرده و دستکم 60 نفر را شهید و بیش از 2700 نفر را زخمی کردند.

دسامبر پارسال بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی یکجانبه ضمن به‌رسمیت‌شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که سفارتخانه کشورش را از تل‌آویو به این شهر مقدس منتقل می‌کند.

این اقدام، اعتراض‌ها و مخالفت‌های بین‌المللی را درپی داشته و بسیاری از کشورهای جهان از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن اعلام کردند که از این تصمیم واشنگتن تبعیت نخواهند کرد و تا زمان تأسیس دولت فلسطینی در چارچوب راهکار دو دولتی، سفارتخانه خود را منتقل نمی‌کنند.

روز یکشنبه یک هیئت از مقامات آمریکا شامل وکلا، دیپلمات‌ها و مهندسان از جمله «جارد کوشنر» و «ایوانکا ترامپ» داماد و دختر رئیس‌جمهور آمریکا، برای شرکت در مراسم انتقال امور دیپلماتیک سفارت، همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس رژیم اسرائیل، وارد فلسطین اشغالی شد.