به گزارش فارس به نقل از عربی پرس، منابع موریتانیایی اعلام کردند که حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر در سفر به موریتانی به گونه ای این کشور را ترک کرد که اخراج وی از این کشور به حساب می آمد.

این منابع تاکید کردند که علت خشم گرفتن مقامات موریتانی به امیر قطر به اظهارات مداخله جویانه‌ای باز می‌گردد که وی در این دیدار داشته است، این مداخلات خشم " محمد ولد عبدالعزیز " رئیس جمهوری موریتانی، را برانگیخته بود.

بر اساس این گزارش، وی در این دیدار بر ضرورت ایجاد اصلاحات دموکراتیک در موریتانی و اعطای آزادی و در پیش گرفتن روش سیاسی و اقتصادی درست در کشور و تفاهم با جریان اصلاح طلب دینی تاکید کرده بود که این اظهارات خشم بن عبدالعزیز را برانگیخت.

وی اظهارات بن خلیفه را دخالت در امور داخلی موریتانی قلمداد کرده و در واکنش به حمد بن خلیفه تاکید کرد که قطر به دنبال صدور انقلاب خود است و با خط دهی به شبکه الجزیره مردم را علیه رژیم های عربی تحریک می کند.

روزنامه السراج موریتانی با اشاره به این موضوع تاکید کرد که بن خلیفه در این دیدار از محمد بن ولد خواسته بود تا در افزایش فشار به بشار اسد رئیس جمهور سوریه به وی کمک کند، اما بن ولد با واکنش تند نسبت به این خواسته امیر قطر، همبستگی خود را با بشار اسد اعلام کرده است.

به نوشته این روزنامه، منابع امنیتی نسبت به نقش قطر علیه موریتانی نیز هشدار داده و اعلام کردند که این دیدار تنها برای کشاندن موریتانی به توطئه هایی است که قطریها در منطقه عربی آن را دنبال می کنند.