به گزارش ايلنا به نقل از يورونيوز،آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در برلين میزبان نیکلا سارکوزی رئیسجمهوری فرانسه بود.

دیدار مرکل و سارکوزی سه هفته قبل از نشست سران حوزه یورو انجام شد و رهبران دو کشور ثروتمند اروپا پس از آن در نشستی خبری حاضر شدند.

آنگلا مرکل در این نشست خبری گفت با کمک «صندوق ثبات مالی اروپا» کشورهای حوزه یورو راحت‌تر می‌توانند قرض کنند و به دنبال صندوقی دائمی به این منظور هستیم.

مرکل همچنین گفت: «شخصا از مالیات بر نقل و انتقال‌های مالی حمایت می‌کنم. هرچند اگر بتوانیم همه کشورهای اتحادیه اروپا را به حمایت از این مالیات ترغیب کنیم بهتر خواهد بود. پیشنهاد کمیسیون اروپا در این باره همه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا را در بر می‌گیرد. آلمان و فرانسه موافق هستند که این مالیات در شرایط کنونی واکنش مناسبی است.»

نیکلا سارکوزی در پاسخ به پرسشی گفت که خلاف گزارش‌های منتشر شده، وی و مرکل بر سر مالیات بر نقل و انتقال‌های مالی به توافق اصولی رسیده‌اند.

فرانسه برای به کارگیری مالیات بر نقل و انتقال در سطح ملی موافقت کرده است اما آلمان می گوید این مالیات را باید همه کشورهای اتحادیه اروپا اعمال کنند. اما انگلیس تاکید می‌کند که تنها درصورتی این مالیات را در نظر می‌گیرد که موافقتی جهانی برای آن شکل گرفته باشد.

نیکلا سارکوزی گفت: «علاقه‌مندیم که توافق‌نامه جدید بر سر صندوق ثبات مالی اروپا در چند روز آینده امضا شود. انتظار داریم که این صندوق جدید تا شش ماه دیگر به اجرا دربیاید. ما آماده ایم که روند سرمایه‌گذاری در این صندوق را تسریع کنیم.»

آنگلا مرکل تاکید کرد که اگر یونان نتواند به تعهداتی که داده است عمل کند، بخش بعدی کمک‌های اروپا و صندوق بین‌المللی پول به این کشور پرداخت نخواهد شد.

اقتصاد آلمان در وضعیت بسیار خوبی است و نگرانی اصلی مرکل اوضاع بحران‌زده منطقه یورو است.

سارکوزی اما به جز منطقه یورو نگران رتبه اعتباری ممتاز فرانسه هم است که به تازگی توسط موسسات اعتبارسنجی آن هم چند ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تهدید به کاهش شده است.

بحران بدهیها حوزه یورو کشور یونان را به لبه پرتگاه ورشکستگی کشانده است. دولتهای ایرلند، اسپانیا، پرتغال و ایتالیا هم با بدهیهای سنگینی مواجه هستند. این در حالی است که آمار و ارقام اقتصادی پیشبینی میکند که منطقه یورو در سال جاری میلادی وارد رکود شود.