به گزارش مهر، شبکه تروریستی القاعده شب گذشته در بیانیه ای مسئولیت انفجار انتحاری در مقابل پارلمان عراق و ترور ناکام نوری المالکی نخست وزیر عراق را برعهده گرفت.

القاعده شب گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که انفجار انتحاری در مقابل پارلمان عراق در منطقه دیپلماتیک الخضراء که در ماه نوامبر رخ داد با مسئولیت عناصر این شبکه انجام شد و هدف آن نوری المالکی نخست وزیر یا اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق بود.

برعهده گرفتن دیرهنگام مسئولیت انفجار پارلمان عراق از سوی القاعده با هدف تبرئه طارق الهاشمی از اتهامات اخیر مبنی بر دست داشتن در ناامنی های عراق صورت می گیرد.

در این بیانیه آمده که عامل انتحاری خودروی بمبگذاری شده را با کمک برخی عناصر وابسته به القاعده به قلب منطقه الخضراء هدایت کرد و در این راستا هیچ کدام از ایست های بازرسی اطراف و داخل منطقه، سگ های پلیسی و بالگردهای شناسایی مانع از ورود این خودرو به داخل منطقه دیپلماتیک الخضراء نشدند.

در ادامه بیانیه آمده است: نوری المالکی هدف ترور بود اما تقدیر به شکل دیگری رقم خورد و مانع از انجام کامل عملیات شد و خودروی بمبگذاری شده در پشت یکی از ورودی های مقابل پارلمان منفجر شد و کشته و زخمی شدن شماری از محافظان و نمایندگان را در پی داشت.

القاعده در بخش دیگر بیانیه دولت عراق و نوری المالکی را تهدید به مرگ کرد و اعلام کرد که برای تحقق این هدف از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

در پی وقوع انفجار در مقابل پارلمان عراق نیروهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور در تحقیقات خود به مدارک و ادله ای دست یافتند که دست داشتن طارق الهاشمی معاون سنی مذهب جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق در این انفجار را ثابت می کرد.

پس از ارائه این مدارک و اعترافات برخی محافظان بازداشتی طارق الهاشمی مبنی بر دریافت پول از هاشمی برای ترور مالکی شورای عالی قضایی عراق حکم بازداشت معاون رئیس جمهور و ممنوع السفر بودن وی را صادر کرد.

هاشمی پس از صدور این حکم به اقلیم کردستان عراق فرار کرد و مقامات این منطقه در پاسخ به درخواست رسمی بغداد برای تحویل وی صراحتا اعلام کردند که هاشمی را به مسئولان قضایی عراق تحویل نخواهند داد.

صدور بیانیه القاعده در این برهه زمانی تا حدودی تامل برانگیز است چرا که این شبکه تروریستی مدت اندکی پس از ارتکاب حملات تروریستی خود در عراق مسئولیت این اقدامات را برعهده می گیرد اما این بار پس از گذشت ۲ ماه از وقوع حادثه مسئولیت انفجار پارلمان را بر عهده می گیرد.

نکته دیگر اینکه به نظر می رسد هدف از صدور این بیانیه دیرهنگام از سوی القاعده تبرئه کردن هاشمی از دست داشتن در ناامنی های عراق و به عبارتی دیگر به زعم برخی شخصیت های وابسته به حزب منحله بعثاثبات دروغین بودن اتهامات وارده به طارق الهاشمی است.

اما از نگاهی دیگر می توان گفت همین موضوع همکاری و تبانی طارق الهاشمی با القاعده و بقایای حزب بعث را ثابت می کند و در واقع مهر تاییدی است بر اعترافات محافظان بازداشتی وی که بسیاری از انفجارهای اخیر عراق با حمایت مالی هاشمی انجام می شده است.