سرویس‌ امنیتی اوکراین اعلام کرد که "آرکادی بابچینکو" خبرنگار روس که روز گذشته خبر قتل وی منتشر شد زنده است.

بر اساس این اطلاعات، این خبرنگار در یک عملیات نمایشی ضدتروریستی، یک ماه قبل از وقوع قتل برنامه ریزی شده خود، شرکت داشت. این خبرنگار روس خود در کنفرانس مطبوعاتی در کنار مقامات امنیتی اوکراین حضور یافته و ماجرا را تشریح نمود.

سرویس امنیتی اوکراین همچنین فیلم ویدیویی از دستگیری شخصی را نشان داد که ادعا می‌شود سفارش دهنده قتل خبرنگار روس است و اشخاصی را برای این منظور در سراسر اوکراین اجیر کرده بود.

وزارت امور خارجه روسیه در تفسیر انتشار خبر کذب کشته شدن خبرنگار "آرکادی بابچینکو" و سپس پرده برداشتن از عملیات نمایشی چنین قتلی، اعلام کرد، واضح است که اقدام ضدروسی و تحریک آمیز سوء قصد به جان خبرنگار روس، صرفا با هدف متهم جلوه دادن مسکو صورت گرفته است.

"ماریا زاخاروا" سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به این اقدام، یادآور شد که خبر خوب فقط این است که این خبرنگار زنده و حالش خوب است، ولی مشخصا اقدام سرویس امنیت اوکراین تنها جنبه تبلیغاتی داشته است.

سخنگوی دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که این سازمان از دولت اوکراین انتظار دارد تا جزئیات کامل ماجرای سوء قصد نمایشی به جان خبرنگار روس را به مقامات بروکسل اطلاع دهد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز از اقدام کی‌یف در خصوص انتشار خبر کذب قتل خبرنگار روس انتقاد کرده و چنین اقداماتی را بخصوص در رابطه با خبرنگاران خطرناک دانست.

در ساعات پایانی روز سه شنبه در خبری جنجالی در اوکراین اعلام شد که "آرکادی بابچینکو" خبرنگار روس در محل سکونتش در یکی از محلات شهر کی‌یف با شلیک چند گلوله به پشتش به قتل رسیده است.