به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره "کوبانی" نوشته است: بخش اعظمی از شهر مرزی شمالی سوریه با ترکیه بعد از بیرون کردن نیروهای داعش توسط نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در اوایل ۲۰۱۵، به ویرانه مبدل شده است.

صالح که در اوایل جنگ به ترکیه رفته بود، بعد از یکسال سکونت بازگشت اما مشاهده کرد که سه اتاق از خانه‌اش ویران شده است. صالح می‌گوید: "ما به کوبانی بازگشتیم، بعد از اینکه جنگ و درگیری متوقف شد اما از میزان ویرانی‌ها در شهر شوکه شدیم."

این تعمیرکار کفش امیدوار بود که مقامات اقدامی انجام دهند اما در نهایت امید خود را از دست داد.

صالح ۴۵ ساله می‌گوید: "ما مجبوریم در این خانه‌ها زندگی کنیم و نمی‌توانیم بیش از این برای وعده‌های توخالی صبر کنیم."

به همین خاطر او به خویشاوندانش که در خارج از کشور زندگی می‌کنند برای درخواست کمک مالی روی آورد. او گفت: "پسرم در آلمان و برادرم در کردستان عراق به من کمک کردند تا توانستم به همراه فرزندانم خانه‌ام را تعمیر کنم." صالح حدود ۱۱۵۰ دلار برای تعمیر خانه صرف کرد.

خانه‌های دیگر نیز در مناطق مختلف تخریب شده‌اند. جای گلوله‌ها بر روی دیوارها قابل مشاهده است. البته بسیاری از دیوارها تعمیر شده و رنگ شده است.

محمد نعسان که در نزدیکی منطقه کاوا زندگی می‌کند خانه خود را با دستانش و با پس اندازی که داشته، تعمیر کرده است.

این مرد ۷۶ ساله در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه می‌گوید: خانه ما توسط داعش به طور کامل تخریب شده بود. شهرداری آمد و تمام ویرانی‌های خانه‌ها را ثبت کرد اما آنها هیچ کاری انجام ندادند. هیچ کس کمک نکرد. تعمیر دوباره ساختمان‌ها بسیار گران بوده و هزینه بسیاری برای ما به همراه دارد.

نیروهای دولت مرکزی سوریه در سال ۲۰۱۲ از مناطق کردتبار در شمال سوریه خارج شدند و اداره محلی را به خود کردها واگذار کردند تا بتوانند موسسات نیمه مختار تاسیس کنند اما در اواخر سال ۲۰۱۴ با حضور داعش در شمال سوریه، کوبانی مورد هدف حملات و درگیری‌ها قرار گرفت.

انوار مسلم، یکی از مقامات ارشد این شهر می‌گوید: چهار ماه بعد از درگیری‌ها افراط گرایان توانستند نیمی از شهر را به خصوص مناطقی در شمال و شرق به دست آورند.

مسلم ادامه داد: ۵۰۰۰ خانه در کوبانی تخریب شدند و نزدیک به ۷۰ درصد از آنها دوباره ساخته شده‌اند.

وی گفت: تامین مالی برای تعمیر دوباره خانه‌ها بسیار مهم است اما بودجه‌ای برای کمک داده نشده است. در حال حاضر تلاش می‌شود که به ساکنان برق و آب داده شده و برخی از مدارس بازسازی شوند اما نبود برق و انرژی و کمبود آب هنوز باقی است.

مسلم اعلام کرد که وی به دلیل نبود حمایت ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا ناامید شده است. این در حالی است که کردها شریک کلیدی آمریکا در مبارزه علیه داعش بودند.

او می‌گوید: به هر حال ائتلاف هیچگونه حمایتی علی رغم اینکه بارها درباره این موضوع صحبت کردیم و گفتیم که با شکست داعش باید این شهر را دوباره بسازیم، نکرده است.

با این حال ائتلاف ضد داعش برای برخی مناطق پس از بازپس گیری از داعش تامین مالی انجام داد و پل‌ها و شبکه‌های آبی تاسیس کرد.

مسلم افزود: امروز جمعیت کوبانی از ۴۰۰ هزار نفر به ۲۵۰ هزار نفر کاهش یافته است. ما تلاش می‌کنیم که شغل، خدمات عمومی و دانشگاه‌ها را بازگشایی کنیم تا مردم دوباره بازگردند.

مسلم نابو، ۳۲ ساله، معلم کرد نیز می‌گوید: ما از ساخت دوباره کوبانی نمی‌ترسیم.

وی ادامه می‌دهد: اما نه تنها کسی کمک نمی‌کند بلکه شهرداری از مردم به بهانه اعطای مجوز ساخت پول می‌گیرد.

در یکی از مناطقی که تخریب‌های بسیاری به وجود آمده است مقامات به عمد از ساخت دوباره ساختمان‌ها خودداری می‌کنند. آنها می‌خواهند این بخش شمالی را به عنوان یک "موزه باز" نگه دارند.

اما ساکنان این محل می‌گویند که آنها می‌خواهند این شرایط را پاک کنند و خانه‌های خود را تعمیر کنند.

فیدان خلیل که با همسرش و مادرشوهرش زندگی می‌کند، اعلام کرد: شوهرم هر روز کار کرد تا توانستیم خانه خود را دوباره بسازیم و در آنجا زندگی کنیم اما اکنون آنها می‌گویند می‌خواهند اینجا را به موزه تبدیل کرده و ما مجبور به ترک آن هستیم. آنها به ما زمین داده‌اند اما ما پولی نداریم که بخواهیم خانه‌ای را برای سومین بار بسازیم.