به گزارش افکارنیوز،

جانیکلی این خبر را دیروز در کنفرانس خبری بعد از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل اعلام کرد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه امروز شنبه به نقل از جانیکلی خبر داد که «نقشه راه مورد توافق میان ترکیه و آمریکا در خصوص شهر منبج در اسرع وقت اجرا خواهد شد.. و نیروهای ترکیه با آمریکا گشت مشترک (در این شهر) خواهند داشت».

پیشتر ترکیه از توافق با آمریکا درباره شهر منبج و خروج نیروهای کرد از آن خبر داده بود. «شورای نظامی منبج» که از متحدان نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) است، اعلام کرده است که حضور نظامیان ترکیه در منبج را تحمل نخواهد کرد.

این شورا دوشنبه گذشته، گفته بود که از جزئیات نقشه راه مورد توافق ترکیه و آمریکا درباره شهر منبج اطلاعی ندارد اما «قادر است که در برابر تهدیدهای خارج از منبج و مرز آن محافظت کند».

طبق توافق آمریکا و ترکیه که دمشق نیز هفته گذشته از زبان ولید المعلم وزیر امور خارجه خود آن را محکوم و فاقد اعتبار اعلام کرد، نقشه راه ترکیه و آمریکا در چند مرحله اجرا می‌شود و در وهله اول، فرماندهان یگان‌های مدافع خلق (کُرد) از شهر خارج می‌شوند و بعد از آن عناصر ارتش و اطلاعاتی آمریکا و ترکیه مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرند.

«ایمن سوسان» معاون «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه هفته گذشته در دیدار با یک هیئت پارلمانی و سیاسی اروپا به ریاست «روبرتو فیوری» رئیس ائتلاف صلح و آزادی در اروپا، گفته بود «هر گونه حضور خارجی بدون موافقت حکومت سوریه غیر قانونی است»... «هر چه از سوی بیگانگان در سوریه صادر شود باطل است و اثری ندارد؛ زیرا اشغالگری است و نقض فاحش حقوق بین الملل و اصول منشور سازمان ملل است».