به گزارش افکارنیوز،

شنبه شب و در پایان نشست سران آمریکا، انگلیس، ایتالیا، ژاپن، کانادا، آلمان و فرانسه هفت کشور دارای اقتصاد برتر، دفتر مطبوعاتی دولت آلمان عکسی را منتشر کرد که در آن رهبران شش کشور عضو جی هفت با نگاهی غیر دوستانه به ترامپ اطراف وی گرد آمده اند.

در واکنش به این عکس که بازتابی بسیار گسترده در شبکه های مجازی و رسانه ها داشت، کاخ سفید روز یکشنبه تصویر دیگری از این دیدار منتشر کرد و نوشت در این عکس همه لبخند بر لب دارند، خوشحال و شاهد فضایی دوستانه در آن هستیم.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در این باره گزارش داد: عکس انتشار یافته توسط دفتر دولت آلمان که در تمامی شبکه های اجتماعی و رسانه ای منتشر شده است، در مقایسه با تصویر دومی که از سوی کاخ سفید ارائه شده داستان دیگری دارد. ترامپ در برابر دیگر اعضای گروه 7 و مرکل که دستان خود را عمودی بر روی میز گذارده، با دستانی روی هم، گارد (موضع دفاعی) گرفته است.

رسانه آمریکایی ادامه داد: «رفتار بدنی» ترامپ در عکس منتشره آلمان بسیار متفاوت از تصویر کاخ سفید است.

به گزارش ایرنا، چهل و چهارمین نشست سران جی هفت 18 و 19 خردادماه در «لا مالبه» ایالت کبک کانادا در حالی برگزار شد که برخی کارشناسان و ناظران بین الملل این نشست را پایانی بر این گروه دانستند.

این اجلاس تحت الشعاع اعمال افزایش تعرفه های گمرگی از سوی ترامپ بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا قرار داشت که به تنش های تجاری بین این کشور و متحدان بویژه اروپایی واشنگتن، کانادا و مکزیک تبدیل شده است.

ترامپ اردیبهشت ماه امسال با اعلام افزایش 25 درصدی تعرفه واردات فولاد و 10 درصدی آلومینیوم بر این کشور از تمامی کشورها از جمله 28 عضو اتحادیه اروپا و کانادا متحدان سنتی سیاسی-اقتصادی آمریکا و همچنین مکزیک با موجی از انتقادها و تصمیم های متقابل مواجه شد.

اتحادیه اروپا در نخستین اقدام از واشنگتن به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد و سپس از برنامه اقدام متقابل وضع تعرفه های مشابه بر واردات کالاهای ساخت آمریکا خبر داد.

این موضوع به نزاع تجاری شدیدی میان آمریکا ومتحدانش تبدیل و ازآن به عنوان مقدمه ای بر آغاز «جنگ جهانی تجاری» نام برده شد که بر اجلاس دو روزه جی 7یا گروه 7 نیز سایه سنگینی انداخت و تقریبا به شکست کشاند.

کانادا میزبان این نشست که نزدیک ترین متحد آمریکا به شمار می رود نیز باکنار گذاشتن ملاحظات سیاسی یا دیپلماتیک همزمان با اجلاس سران نسبت به توئیتر ترامپ علیه نخست وزیر این کشور واکنش نشان داد.

دفتر «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا با صدور بیانیه‌ای توئیتری، به اظهارات اهانت آمیز رئیس جمهوری آمریکا در نشست واکنش نشان داد.