به گزارش افکارنیوز،

اما هنوز مذاکرات در هتل ۵ ستاره «کاپلا» آغاز نشده ترامپ از این دیدار به عنوان «ملاقاتی برای کشتن یک باره کیم» یاد کرده است. رهبر کره شمالی با یک فروند بوئینگ 747 ایرچاینا، پکن را به مقصد فرودگاه «چانگی» سنگاپور ترک کرده است.

به نظر می رسد که برای این دیدار تاریخی، «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین، که مشورت و مذاکرات موثری با «اون» داشته دعایش را بدرقه راه رهبر کره شمالی کرده است.

رهبران آمریکا و کره شمالی به عنوان دو دشمن از جنگ کره 53-1950، تاکنون با یکدیگر دیداری نداشته اند. کیم جونگ اون رهبر 34 ساله کره شمالی نخستین بار است که برای دیداری سیاسی، بیش از پنج هزار کیلومتر از پیونگ یانگ دور شده است. در سنگاپور، «ویویان بالاکریشنا»، وزیر خارجه این کشور در فرودگاه به استقبال رهبر کره شمالی رفت.

به جز مقامات سیاسی سنگاپور، کیم جونگ اون جوان آنقدر برای مردم ماجراجوی این کشور جذابیت داشت که آن ها حاضر بودند برای دیدن وی در پس شیشه های دودی لیموزین، در پیاده روها و خیابان ها صف بکشند.

ساعاتی پس از آن، هواپیمای رئیس‌جمهور آمریکا، در فرودگاه نظامی «پایا لبار» فرود آمد. «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه ایالات متحده، «جان کلی»، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و «سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید در این سفر ترامپ را همراهی می کنند.

ترامپ پیش از سفر گفته که «هدف روشنی در سر دارد» و فکر می‌کند که خیلی سریع متوجه خواهد شد که قرار است اتفاقی خوب بیفتد یا خیر. او می گوید که قرار نیست زمان خودش و «کیم» را تلف کند. رهبران دو کشور در حالی زودتر از روز مذاکرات به سنگاپور رفته اند که «لی هسین لونگ»، نخست‌وزیر این کشور به عنوان میزبان در کاخ «ایستانا» با کیم جونگ اون دیدار کرده است.

او همچنین امروز با ترامپ دیدار می کند. قرار است رئیس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی روز سه‌شنبه درباره خلع سلاح پیونگ‌یانگ مذاکره کنند. کره شمالی تاکنون با خلع سلاح کامل خود موافقت نکرده‌است و رهبران آن کشور می‌گویند جنگ‌افزارهای هسته‌ای، «بازدارنده» هستند و سبب شده‌اند تا در شبه‌جزیره کره، جنگی رخ ندهد.

روابط کره شمالی و آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ متشنج‌تر از همیشه شد. پیونگ‌یانگ پس از آزمایش یک بمب هسته‌ای هیدروژنی و چند موشک بالستیک قاره پیما، اعلام کرد خاک آمریکا در تیررس این کشور است.

مجادلات لفظی میان رهبران دو کشور و اعمال تحریم‌های گسترده و تهدید نظامی از سوی آمریکا، نگرانی وقوع مجدد جنگ در شرق آسیا و شبه جزیره کره را به بالاترین حد در دهه‌های گذشته رساند. تا این که پس از برگزاری المپیک زمستانی «پیونگ‌چانگ» «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی به عنوان میانجی گر وارد مذاکره با طرفین شد.

مذاکراتی با هزینه های 20 میلیون دلاری

پلیس سنگاپور موانع و ایست‌های بازرسی متعددی را در جزیره سنتوسا ایجاد کرده است. تدابیر امنیتی در خیابانی که هتل «کاپلا» در آن واقع شده، به شدت افزایش یافته است. تدابیر امنیتی شدیدی نیز در اطراف هتل «رجیس» محل اسکان تیم کره ای و هتل «شانگری لا» که ترامپ در آن مستقر است، اجرا شده است.

این در حالی است که گروه های هماهنگ کننده این دیدار و محافظان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی از روز شنبه وارد سنگاپور شده بودند. سنگاپور از هفته گذشته تدابیر گسترده ویژه امنیتی را برای این دیدار به اجراگذاشته است. «لی هسین لونگ» نخست وزیر سنگاپور نیز اعلام کرد که میزبانی از رهبران کره شمالی و آمریکا برای برگزاری این دیدار 20 میلیون دلار برای این کشور هزینه داشته است.

این در حالی است که روزنامه سنگاپوری «استریتس تایمز» گزارش داده پیش از فرود هواپیمای حامل کیم جونگ اون در فرودگاه «چانگی»، کامیون‌های یخچال‌دار برای حمل محموله‌های مواد غذایی متعلق به رهبر کره شمالی در فرودگاه منتظر بودند. گفته می‌شود که چندین خودروی لوکس متعلق به «کیم» هم به وسیله این هواپیما به سنگاپور منتقل شده‌اند.

دیداری با پس زمینه بی اعتمادی کارشناسان غربی درباره نتایج این دیدار گمانه زنی های مختلفی را مطرح کرده اند. برخی معتقدند: اگرچه کیم در مذاکره با ترامپ شرکت کرده است اما آمریکا نمی تواند انتظار بهترین قرارداد را براساس معیارهای خود با وی داشته باشد و باید به قرارداد و توافق اولیه دراین زمینه رضایت دهد. آن ها می گویند بی شک کیم جونگ اون یک شبه تمام برنامه هسته ای خود را کنار نخواهد گذاشت و باید جدول زمانی در این موضوع وجود داشته باشد و البته مشوق های بسیار قابل توجهی که رهبر کره شمالی با آن موافقت کند. در سطح دیگر، دولت کره شمالی به شدت به وعده‌های آمریکا و مفاد صلح احتمالی بدبین است.

آن‌ها درباره طرح آمریکا (طرح لیبی) برای براندازی حکومت کره شمالی نگرانی عمیقی دارند و خلع سلاح خود را بدون در نظر گرفتن سازوکاری برای تامین امنیت و تداوم حکومت فعلی در این کشور، امری ناممکن ارزیابی می‌کنند. اما همه نگرانی کره ای ها پیش از رسیدن به توافق نیست. سناریوی دیگری درباره رسیدن توافق و آینده مبهم آن مطرح است.

وقتی دونالد ترامپ در هواپیما و با ارسال چند توئیت، امضای دولت آمریکا را از بیانیه ای، آن هم با شرکت متحدان سیاسی - نظامی واشنگتن پس می گیرد، آیا تضمینی وجود دارد که نتایج دیدار سران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور به سرنوشت بیانیه گروه هفت دچار نشود؟ رویکرد دونالد ترامپ فقط به این معنی نیست که با تغییر حزب حاکم بر کاخ سفید، تعهدات دولت آمریکا زیر پا گذاشته می شود؛ بلکه با توجه به تجربه نشست گروه هفت در کانادا به این معنی است که هر لحظه ممکن است رئیس جمهور آمریکا تعهدات خودش را نیز زیر پا بگذارد.

میزان اعتماد عمومی به تعهدات دولت ایالات متحده آمریکا به شکل بی سابقه ای در جهان و حتی در نزد نزدیک ترین متحدان این کشور کاهش یافته است. مذاکره با دولت کنونی ایالات متحده و امید به رسیدن به توافق پایدار با این کشور، بسیار پر ریسک شده است .