به گزارش افکارنیوز،

پانوس مومتزیس، هماهنگ کننده امور انسان دوستانه منطقه‌ای سازمان ملل برای سوریه، روز دوشنبه به خبرنگاران در شهر ژنو گفت: «ما شاهد آوارگی گسترده درون سوریه هستیم... از ماه ژانویه تا آوریل، بیش از ۹۲۰ هزار نفر آواره جدید به وجود آمد.»

به گفته‌ی این مقام سازمان ملل، این تعداد آوارگان جدید تنها در مدت چهار ماه، بیشترین آمار از زمان آغاز بحران سوریه به حساب می‌آید.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس آمار‌های سازمان ملل، تعداد افرادی که در داخل سوریه آواره شده اند، به ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است، در حالی که حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار آواره سوری دیگر نیز به کشور‌های همسایه پناه برده اند.

بر اساس اعلام هماهنگ کننده سازمان ملل، اغلب افرادی که به تازگی آواره شده اند، پس از افزایش درگیری‌ها در غوطه شرقی و در استان ادلب در شمال غربی سوریه، مجبور به ترک خانه‌های خود شده اند.

طبق تخمین ها، بیش از ۳۵۰ هزار نفر از زمان شروع جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱ کشته شده اند.

مومتزیس با بیان اینکه بیشترین نگرانی او از این است که مبادا ۲.۵ میلیون نفر سوری دیگر واقعا مجبور به ترک خانه‌های خود شوند، افزود که سازمان ملل در حال طرح ریزی برنامه‌هایی اضطراری برای شرایط وخیم‌تر می‌باشد.

وی همچنین از کمبود بودجه برای اجرای برنامه‌های گسترده انسان دوستانه ابراز نگرانی کرده و گفت: تنها ۲۶ درصد از بودجه‌ی ۳.۵ میلیارد دلاری امسال برای داخل کشور سوریه، تا کنون محقق شده است.