به گزارش افکارنیوز،

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند در هجدهمین نشست سران شانگ‌های گفت: کشور‌های منطقه باید از طرح صلح دولت افغانستان باید حمایت کنند.

وی اظهار داشت که کشور‌های منطقه با خطر جدی تروریسم روبرو هستند بنابراین، در برابر این پدیده همه کشور‌های منطقه باید مبارزه مشترک انجام دهند.

نخست وزیر هند اظهار داشت: افغانستان و هند از مداخلات پاکستان رنج می‌برند، سیاست‌های این کشور مشکلات بسیاری را در منطقه بوجود آورده است.

مودی گفت که دولت افغانستان گام‌هایی را در راستای آغاز گفتگو‌های صلح برداشته است و ما باید در این راستا از دولت کابل حمایت کنیم.

وی تصریح کرد، کشور‌های منطقه و بویژه اعضای سازمان همکاری شانگ‌های باید در سرکوب تروریسم و برقراری صلح در افغانستان کمک کنند.

نخست وزیر هند اظهار داشت: افغانستان یک مثال دردآور از کشور‌های متضرر از تروریسم و افراط گرایی است، امیدواریم که ابتکار صلح دولت افغانستان مورد احترام همه قرار گیرد.

چندی قبل نیز یک هیئت از مقامات هندی نشست مشورتی را با مقامات روسی، چینی، افغان و تاجکستانی درباره روند صلح و برقراری ثبات در افغانستان برگزار کرده بودند.

سازمان همکاری شانگ‌های به عنوان یک سازمان بین دولتی منطقه‌ای برای همکاری‌های چند جانبه امنیتی و اقتصادی، در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد.

چین، هند، پاکستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان اعضای اصلی و افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان به عنوان کشور‌های ناظر و آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا نیز اعضای شریک سازمان همکاری شانگ‌های هستند.