به گزارش افکارنیوز،

ترامپ پیشتر گفته بود اگر گفت و گوها خوب پیش برود این رزمایش ها متوقف می شود این اظهارات تازه ترین اقدام یک کشور در به چالش کشیدن این اجلاس است.

ژاپن نیز مانند بسیاری از مخالفان ترامپ در آمریکا بر این باور است که توقف این رزمایش ها یک امتیاز بزرگ به کره شمالی است که چین و روسیه هم از آن استقبال کرده اند.

ژاپن صراحتا از ابراز رضایت ترامپ برای توقف این رزمایش ها ابراز نگرانی کرده و آورده است: برگزاری این رزمایش و حضور نظامیان آمریکایی در منطقه شبه جزیره کره برای امنیت منطقه حیاتی است.

تارنمای ژاپن تایمز به نقل از 'تسونوری اونودرا' وزیر دفاع ژاپن تصریح کرد اعلام این موضوع از سوی ترامپ باعث نگرانی و تعجب شده است زیرا برگزاری رزمایش ها برای امنیت آسیای شرقی حکم حیاتی دارد.

وزیر دفاع ژاپن ضمن به چالش کشیدن این تصمیم ترامپ گفت که باید بین این کشور و آمریکا و کره جنوبی در باره این مساله و حضور نظامی آمریکا در منطقه رایزنی شود.

ژاپن بشدت نگران حضور نظامی قوی چین در منطقه است و به باور این کشور اقدام آمریکا در توقف این رزمایش توازن نظامی منطقه را به نفع چین تغییر می دهد.

اونودرا گفت که به هیچوجه سیاست این کشور مبنی بر اعمال فشار بر کره شمالی تغییر نمی کند و بر این کشور تا زمانی که برنامه تسلیحاتی هسته ای رها نشود فشارها ادامه خواهد یافت.

این اظهار نظر از سوی یک متحد نظامی آمریکا نشان می دهد که حتی توکیو هم نسبت به برایند اجلاس سران آمریکا و کره شمالی در روز سه شنبه این هفته خوشبین نیست.