به گزارش افکارنیوز،

کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد امانوئل ماکرون این نکته را شامگاه چهارشنبه ۲۳ خرداد در گفتگوی تلفنی با جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا بیان کرده است.

در این گفتگو که به دنبال جنجال و تنش میان دو کشور بر سر کشتی حامل پناهجویان انجام شد، دو طرف مواضع خود در مورد وضعیت کشتی آکواریوس را شرح دادند.

بر اساس بیانیه کاخ الیزه، رئیس جمهور فرانسه در این گفتگو تأکید کرد که «هیچ سخنی در توهین به ایتالیا و ایتالیایی‌ها بر زبان نیاورده است».

در روز‌های اخیر انتقاد ماکرون از سیاست مهاجرتی ایتالیا واکنش شدید دولت رم را به دنبال داشت.

رئیس جمهور فرانسه روز سه‌شنبه با انتقاد از ایتالیا به دلیل عدم صدور مجوز پهلو گرفتن کشتی آکواریوس در بنادر جنوبی این کشور رفتار کابینه راست‌گرا-پوپولیست رم را «بدبینانه و غیرمسئولانه» خوانده بود.

این کشتی حامل صد‌ها پناهجوی سرگردان در دریای مدیترانه بود که هم ایتالیا و هم مالت از پذیرش آن‌ها سرباز زده بودند.

جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا هم در پاسخ به این سخنان فرانسه را به ریاکاری در قبال مهاجران خارجی متهم کرده و گفته بود: «ایتالیا نمی‌تواند از کشور‌هایی که خودشان به مهاجران پشت می‌کنند، درس ریاکاری بدهد.»

نخست وزیر ایتالیا در واکنش به این انتقاد شدید فرانسه اعلام کرده بود دیدار آتی خود با رئیس جمهوری فرانسه را که برای روز جمعه پیش‌بینی شده بود، لغو می‌کند. اما در بیانیه ریاست جمهوری فرانسه آمده است که ماکرون و کنته برای دیدار و صرف ناهار در روز جمعه با هم به توافق رسیده‌اند.

مقامات ارشد این دو کشور همسایه قرار است بعد از ناهار در یک نشست خبری مشترک شرکت کنند.