به نوشته روزنامه خراسان،يکي از ناظران اتحاديه عرب به خبرگزاري يونايتدپرس گفت دستور رئيس جمهور سوريه براي عفو عمومي در چارچوب توافقنامه اتحاديه عرب با اين کشور صورت گرفته است.

این ناظر اتحادیه عرب که خواست نامش فاش نشود، خبر داد تعداد افرادی که در ۲ روز گذشته آزاد شده اند به ۲۰۰۰ نفر می رسد. سوریه تاکنون بیش از ۳۵۰۰ نفر را که در حوادثاین کشور بازداشت شده بودند، آزاد کرده است.

وزیر دادگستری سوریه نیز گفته است عفو عمومی برای دادن فرصت به کسانی است که برای تضعیف دولت، ایجاد درگیری‌های قومی و مذهبی تلاش کرده اند. با این حال نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، در کنفرانسی خبری در بحرین اعلام کرد کمیته وزارتی این اتحادیه ۲۱ ژانویه فرستادن نیروی نظامی به سوریه را بررسی می کند.

به گزارش الیوم السابع، العربی همچنین گفته است: «تدابیر دولت بحرین برای حفظ امنیت در این کشور قابل ستایش است» به گفته نبیل العربی " تمام گزینه‌ها " در نشست اتحادیه عرب درباره سوریه قابل بررسی است.

امیر قطر به تازگی اعلام کرده اعزام ناظران به سوریه بی فایده بوده و اعراب باید نیروهای نظامی شان را به این کشور اعزام کنند. احمد الحمود الجابر، وزیر کشور و وزیر دفاع کویت درباره پیشنهاد امیر قطر گفته است: «کویت ناظران خود را به سوریه فرستاده است، اما اعزام نیروهای نظامی به تصمیم اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج(فارس) بستگی دارد.

کویت در این زمینه تک‌روی نمی‌کند.» عمرو موسی، دبیرکل سابق اتحادیه عرب نیز در گفت‌وگو با روزنامه دیلی استار لبنان گفت: «هیچ گزینه‌ای در این باره بعید نیست چرا که ادامه وضعیت کنونی در سوریه و کندی در این مسئله دیگر به صلاح نیست.» سوریه در یک ماه گذشته براساس توافق با اتحادیه عرب ناظران این اتحادیه را پذیرفت و زندانیان بازداشت شده در ماه های اخیر را آزاد کرد.

در همین حال آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه، سکوت شورای امنیت درباره سوریه را محکوم کرد و گفت: «اوضاع در سوریه همچنان همانند قبل است و سکوت شورای امنیت در این خصوص قابل تحمل نیست.» با اینکه برخی کشورهای غربی و عربی تلاش می کنند سازمان ملل در سوریه نیز مانند لیبی مداخله نظامی کند. ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس با اعلام این که کشورهای غربی قصد ندارند در سوریه دخالت نظامی کنند، گفت: «دخالت نظامی و ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه مورد بحثنیست زیرا نیروی هوایی سوریه در تحولات اخیر این کشور نقشی نداشته است.» در عین حال هیگ گفته است اگر سوریه از نیروی هوایی خود برای کنترل نا‌آرامی‌ها استفاده کند، شاید اقدام نظامی علیه این کشور در شورای امنیت سازمان ملل همانند لیبی بررسی شود.

اشپیگل: کشتی آلمانی برای جاسوسی به سواحل سوریه رفته است

این درحالی است که هفته‌نامه آلمانی اشپیگل از ماموریت تجسسی یک کشتی جنگی آلمانی در نزدیکی سواحل سوریه خبر داد.

اشپیگل در خبری نوشت: «کشتی جنگی آلمانی که حامل ۸۵ خدمه است، در نزدیکی سواحل سوریه و در ۱۵ مایلی این سواحل در حین انجام اقدامات جاسوسی در منطقه زیر نظر گرفته شده است.» به نوشته اشپیگل ماموریت محرمانه این کشتی جنگی بدون اطلاع پارلمان آلمان با هدف جمع‌آوری اطلاعات است. پیش از این کشتی‌های جنگی آلمان ماموریت تجسسی مشابهی را در نزدیکی سواحل لیبی طی جنگ در این کشور انجام داده بودند.

این درحالی است که احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، هم که در لبنان به سر می برد، پس از دیدار با علما و مفتی های شیعه و سنی، هرچند اعلام کرد: «اگر اقدام دمشق در اعلام عفو زندانیان سیاسی صادقانه باشد ما نیز می توانیم در برخوردهایمان تجدید نظر کنیم.»، اما در ادامه گفت: «بشار اسد قبلا هم با برداشتن حالت فوق العاده وعده هایی برای اصلاح و تغییرات سیاسی داد اما به هیچ کدام از آن وعده ها عمل نکرد.» داود اوغلو به خبرنگاران گفت: «ترکیه در مسئله سوریه صاحب یک نیروی بزرگ و تاثیرگذار است و رهبران لبنان نیز در چند گفت وگو، این واقعیت را پذیرفتند که ترکیه در این عرصه قدرت و تاثیر بالایی دارد.» روزنامه الحیات چاپ لندن به نقل از منابع عرب نوشت داود اوغلو در دیدارهای اخیر از برنامه اش برای سفر به مسکو خبر داده است. الحیات با اشاره به اظهارات داوداوغلو در محافل غیررسمی نوشت او پیش بینی می کند پس از گزارش دوم هیئت ناظران عرب، شورای امنیت در بحران سوریه دخالت کند که این دخالت به موضع مسکو در شورای امنیت محتاج است.

وزیرخارجه ترکیه به تغییر تدریجی موضع روسیه در قبال دمشق امیدوار و معتقد است که در نهایت مسکو نمی تواند در برابر خواسته جامعه جهانی مقاومت کند و موضع خود را تغییر خواهد داد. این درحالی است که " دمیتری راگوزین " معاون نخست وزیر و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در ناتو به تازگی هرگونه مداخله خارجی در اوضاع داخلی سوریه را فاجعه بار اعلام کرده و گفته است: «سوریه را باید آرام گذاشت و به طرف های درگیر کمک کرد بالاخره از حالت رویارویی دوری کرده و به گفت وگوی سیاسی رو بیاورند» به گزارش ریانووستی " یوگنی پریماکوف " نخست وزیر سابق روسیه هم گفته است: «فکر نمی کنم که روسیه و چین که قطعنامه در مورد سوریه را وتو کردند، برای بار دوم فریب بخورند» روسیه می گوید ناتو به بهانه مقابله با قذافی به کشتار غیرنظامیان در لیبی دست زده است.

فعالیت ناظران در سوریه ادامه دارد

از سوی دیگر، جعفر کبیده، رئیس یکی از گروه‌های ناظران اتحادیه عرب در سوریه اعلام کرد که در چند روز آینده ناظران اتحادیه عرب در سوریه نشستی را با محمود مصطفی دابی، رئیس هیئت ناظران اتحادیه عرب برگزار می‌کنند تا هماهنگی‌های لازم در این خصوص انجام شود.

هیئت ناظران اتحادیه عرب در شهر حمص سوریه هم در بیانیه‌ای اخبار منتشر شده مبنی بر حمله مسلحانه به این هیئت را تکذیب و اعلام کرد، این خبر دروغ است و ناظران اتحادیه عرب در این شهر به ماموریت خود ادامه می‌دهند اما نتوانستند به علت ازدحام جمعیت از منطقه‌ای که در بازار آن انفجاری رخ داده بود، دیدن کنند.

این درحالی است که بن حلی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب، اعلام کرده است: «احتمالا نشست کمیته وزارتی اتحادیه عرب درباره بررسی اوضاع سوریه در ۲۱ ژانویه برگزار شود و پس از آن در ۲۲ ژانویه نیز اتحادیه عرب نشستی را برای بررسی گزارش احمد الدابی، رئیس تیم ناظران عرب در سوریه برگزار خواهد کرد.» یک دیپلمات مصری در گفت وگو با روزنامه الحیات خبر داده است در این نشست درباره تمدید یک ماهه حضور ناظران عرب در سوریه و یا ترک این کشور تصمیم گیری می شود. دیپلمات مصری از احتمال تصمیمات سخت گیرانه تر از سوی اتحادیه عرب علیه سوریه خبر داده است.

همزمان با ادامه تهديدهاي بين المللي کميته پي گيري قانون احزاب سوريه اعلام کرده است مجوز فعاليت حزب دموکرات سوريه صادر شده تا اين حزب، دومين حزبي باشد که پس از اصلاحات قانون احزاب در اين کشور مجوز فعاليت ميگيرد. به گفته محمد الشعار، وزير کشور سوريه و رئيس اين کميته، ۴ حزب ديگر هم درخواست خود را براي تشکيل و فعاليت در سوريه تقديم اين کميته کردند و مدارک آن ها هماکنون در حال بررسي است.